Ana Sayfa İnceleme Çocuk Eğitiminde Pozitif Disiplin Teknikleri

Çocuk Eğitiminde Pozitif Disiplin Teknikleri

7 dk okunur
0
0
1,414
pozitif disiplin

Anne ve babalar çocuğunu pozitif disiplin teknikleri ile geleceğe en iyi şekilde hazırlayarak mutlu olmasını istemez mi? Elbette ister. Anne ve babaların, bu amaca ulaşmak için kullandığı en önemli yöntemlerden biri ödüllendirmek, diğeri ise cezalandırmak. Pedagog Oya Akbaş, ikisinin de aynı derecede zararlı olduğu görüşünde.  Peki, iyi bir çocuk nasıl yetiştirilir? Oya Akbaş’ın Yediveren Yayınlarından çıkan ‘Çocuk eğitiminde Pozitif Disiplin Teknikleri’ kitabı bu ve buna benzer sorulara doyurucu cevaplar veriyor. Çünkü bir çocuğun sevgi, anlayış, mutluluk ve özgürlük ortamında büyümesi için ebeveynlerin bu atmosferi yaratarak her gün pratik yapması gerekiyor.

Çocuk Eğitiminde Pozitif Disiplin Teknikleri

Anne babaların çocukları için yapamayacağı şey herhalde yoktur. Ancak, onun sevgi dilini öğrenip onunla doğru iletişim kuramazsanız, çocuğunuzla ilgili sizi çaresizliğe düşüren sorunları çözmekte baya zorlanırsınız. Çocuklarımızın bedensel ihtiyaçlarını giderme konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti onların duygu dünyalarını anlamak konusunda da gösterebiliyor muyuz? Kılık kıyafetleri, süslenmeleri, güzel görünmeleri için sarf ettiğimiz çabanın yarısını onları anlamak için sarf etmediğimiz acı bir hakikat.

Mutlu Çocuk Yetiştirme Teknikleri bu kitapta!

Pedagog Oya Akbaş, çocuğa kötü davranmanın ilerideki başarısını negatif şekilde etkilediğini söylüyor kitabında. Çocuğa sabırlı, destekleyici ve pozitif bir şekilde yaklaşmanın ise gelişimini ve ilerideki başarısını pozitif şekilde etkilediğini belirtiyor. Akbaş, “Çocuğunuz yanlış bir şey yaptığında bunu ona anlatmanız lazım. Ancak bu anlatma tarzınız onu üzecek sert şekilde olmamalı. Çünkü kötü muameleye maruz kalmış çocuklar, okulda problemler ile karşı karşıya kalır. Sonuç olarak agresif ve suça yatkın davranışlar sergiler. Nihayetinde ise müdahale edilmezse bu tür çocuklar genellikle marjinal çocuklarla arkadaşlık eder.

Birçok anne baba gibi siz de çocuğunuzun davranışlarını değiştirmek için olumlu yöntemler kullanmak istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? İşte gelenek ve göreneklerimizden beslenerek günümüz biliminin ışığında ceza vermeden çocuğunuzu eğitmek için sayısız pozitif disiplin yöntemi öğreneceğiniz Çocuk eğitiminde Pozitif Disiplin Teknikleri kitabı sizi mutlu edecek. Pozitif Disiplin Teknikleri eğitici, öğretici, farkındalık oluşturucu, yetenek geliştirici, cesaret veren, yapıcı ve çözüm getiren metotlar içeriyor. Bu kitap sorumluluk sahibi, saygılı ve yetenekli çocuklar yetiştirmeniz için en büyük başucu kitabınız olmaya aday. İşte Çocuk eğitiminde Pozitif Disiplin Teknikleri kitabı ile birlikte çözüm bulacağınız problemlerden birkaçı: abur-cubur yeme, ağlama, alt ıslatma, cinsellik eğitimi, harçlık verme, ısırma, küfür etme, saldırganlık, öfke kontrolü, söz kesme, tuvalet eğitimi, yalan söyleme ve yemek seçme…

 

Kitaptan…

 

Ebeveynlik, aklen ve ruhen sağlıklı gelişmeleri konusunda çocuklarımıza yardımcı olduğumuz uzun bir yolculuktur. Bu kitap aile kültürümüz, gelenek ve göreneklerimiz göz önünde bulundurularak A’dan Z’ye bir seyahat rehber niteliğinde titizlikle hazırlanmıştır. Sabır sınırlarınız zorlanıp işin içinden çıkamadığınız anlarda, tarafsız bir arkadaş rolü üstlenerek birçok konuda size yardımcı olacaktır.Bebeklikten ergenliğe en çok zorlandığınızda konularla ilgili Örnek olaylar, pratik uygulamalar sunan bu kitabı; “mutlu ve başarılı” çocuklar yetiştirmek adına başucunuzdan ayırmayacaksınız.

pozitif disiplin

OYA AKBAŞ KİMDİR?

Çocukluk ve gençlik yıllarında Türkiye’nin birçok şehrinde yaşayan yazar, geleneksel aile yapısı ve çocuk yetiştirme metotlarıyla ilgili incelemeler yapma fırsatı buldu. Aile ve çocuk eğitimi alanında başlayan çalışmalarını makale, kitap ve söyleşilerle devam ettirmenin yanı sıra Yeditepe Üniversitesi Ergen Psikolojisi bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Evli ve biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuk annesidir.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Rota Yeniden Oluşturuluyor’la Rotalar Yeniden Bulunuyor

Rota Yeniden Oluşturuluyor ile rotalar yeniden bulunuyor… Dilek Cesur… Yediver…