Ana Sayfa Haber Yaratıcı Yazarlık Kursu-Zeynep Uysal

Yaratıcı Yazarlık Kursu-Zeynep Uysal

4 dk okunur
0
0
290

Yaratıcı yazarlık kursları günümüzde epeyce ilgi görüyor. Murat Gülsoy’un yıllardan beri verdiği bu kurslar, pek çok yeni yazarın yetişmesini sağladı. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Zeynep Uysal, üniversiteye bağlı Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde gençler için yaratıcı yazarlık kursu veriyor. Yaratıcı yazarlığın inceliklerini, gençlere yönelik özel bir tasarımla anlatılacak olan kursun detayları Kitap Magazin‘de…

Yaratıcı Yazarlık

Zeynep Uysal “Gençler için Yaratıcı Yazarlık: Hikâyenin Serüveni, Serüvenin Hikâyesi” başlıklı kursta gençlerin yaratıcı yazma becerilerini geliştireyi hedefliyor. 19 Nisan – 7 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak olan derslerde okuduğunu ve gördüğünü eleştirebilen okur ve seyirci olmak üzerinde durulacak. Öykü, roman ve senaryo yazmayı amaçlayan gençler için temel yaratıcı yazarlık kavramlarını tanıtmak üzere uygulamalı olarak tasarlanan derste kurmacada zaman, mekân ve karakter kurulumu, hikâyeden olay örgüsüne geçiş, başlangıçlar ve sonlar yazma, metinde diyaloğun, iç konuşmanın anlamı gibi temel konular ele alınacak. Sadece yazmak için değil hayatı anlamak ve anlamlandırmak için hikâye kurmanın önemi; eleştirel ve yaratıcı bir okur olmanın yolları araştırılacak. Derslere 14-18 yaş arasındaki gençler katılabiliyor. Dersler pazartesi 18:00-20:00 yapılacak ve toplam 16 saatlik kurs 8 hafta sürecek.

Zeynep Uysal Kimdir?

Yaratıcı yazarlık seminerleri veren Doç. Dr. Zeynep Uysal, Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan bir akademisyen. Yazar, 1969 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan doktora derecesini aldı. 2001-2003 yılları arasında Oxford Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Makaleleri çeşitli dergilerde yayımlandı. Olağanüstü Masaldan Çağdaş Anlatıya: Muhayyelat-ı Aziz Efendi adlı kitabı 2006 yılında çıktı. Edebiyatın Omzundaki Melek: Edebiyatın Tarihle İlişkisi Üzerine Yazılar adlı derlemesi ise 2011 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. 2001 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesidir.

 

  • Kurmacanın Gizemli Dünyası Yaratıcı Yazarlık

    Yaratıcı yazarlık ile ilgili çok farklı kitaplar yayımlanmaya başladı. Birbirinden farklı …
  • Umag Kitap Yazma Seminerleri

    Umag Kitap Yazma Seminerleri… Yaratıcı yazarlık… Yaratıcı yazı… Yazarlık…
Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ganeşa Mitolojik Öykü Yarışması’na Başvurular Alınıyor

Ganeşa Mitolojik Öykü Yarışması’na başvurula alınıyor… Ganeşa Yayınevi… …