Ana Sayfa Haber Tuğba İnceoğlu Gece ve Gölgeler

Tuğba İnceoğlu Gece ve Gölgeler

5 dk okunur
0
0
143

Tuğba İnceoğlu Gece ve Gölgeler… Kadın yazarlar… Gizemli iki kadın… Roman… Kadın romancılar… Dış gözlemci bir kadın ile kahramanın yaşam öyküsü… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Tuğba İnceoğlu Gece ve Gölgeler

Dağhan Külegeç Yayınlarından çıkan Gece ve Gölgeler hayli ilginç bir yapıt. İlginçliği bir başkahramanın aslında kendine ait bir hayatı yaşamıyor olmasından, karşı komşusu Mine’nin onu gözlemliyor ve anlatıyor oluşundan kaynaklanıyor. Yazar, eserde bu iki kadını okurların dikkatine sunarak bir bakıma hem anlatıcılarla ilgili ilginç bir tasarrufta bulunmuş oluyor hem de kadınların hayatına ayna tutuyor. Rahat okunan, zevk veren bir kitap olan Gece ve Gölgeler yazarın ilk kitabı. Öğrendiğimize göre yeni bir roman üzerinde de çalışan yazar, yeni anlatı tekniklerini denemeyi seviyor.

Tanıtım bülteninden

Yalnızlığın ağırlığında yaşayan iki kadın: Gonca ve Mine. Eşini kaybettikten sonra evden çıkmayan, salonunda ya da çalışma odasında yaşayan uykusuz Gonca. Uzun zaman önce nişanlısını kaybeden, beklenti yoksunu, umutsuz Mine. Gözlemleyen ve gözlemlenen… Derken yedi kişinin içinde olduğu ‘Gönderge Oyunu’. Şişe döndükçe basit görünen ve sıra sana geldikçe derinlere çeken bir anafor: Gözlemciyi gözlemleyenin gözlemi.

Tuğba İnceoğlu, karakterlerini felsefenin dehlizlerinde dolaştırırken okura teşrifatçılık yapıyor. Yaşamımızı anlamlandırma yolunda kurguyla felsefi kuramları harmanlıyor. Hem de çok basit bir oyunla: Şişe çevirmece. Hayat da böyle değil mi? Çok zor. Çok basit.

Tuğba İnceoğlu kimdir?

5 Ocak 1975 doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi memleketim İzmir’de tamamladım. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nü bitirdim. 2007 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamladım. Yirmi yıla yakın süren iş hayatım boyunca yabancı ve yerli firmaların İnsan Kaynakları bölümlerinde çalıştım. 2017 yılından itibaren profesyonel iş hayatından ayrılıp, çocukluk hayalim olan yazma üzerine yoğunlaştım. Erbulak Evi Yazarlık Okuluna devam ettim. Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden 2021 yılında mezun oldum. Erbulak Evi Yazarlık Bölümü öğrencileri tarafından yazılan hikâyelerden oluşan, Dağhan Külegeç Yayınları’ndan yayımlanmış olan İhanet (2019) ve Affet Beni (2020) kolektif öykü kitaplarında Menekşe ve Sarı Ayıcık öykülerim yer alıyor. İlk romanım olan “Gece ve Gölgeler” bu yıl (2021) Dağhan Külegeç Yayınları’ndan yayımlandı.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Rota Yeniden Oluşturuluyor’la Rotalar Yeniden Bulunuyor

Rota Yeniden Oluşturuluyor ile rotalar yeniden bulunuyor… Dilek Cesur… Yediver…