Ana Sayfa Haber Şırnak’ta 1700 Yıllık Manastır Bulundu

Şırnak’ta 1700 Yıllık Manastır Bulundu

3 dk okunur
0
0
93

Şırnak’ta 1700 yıllık manastır bulundu. Gabar Dağı’nda bulunan manastır heyecan uyandırdı. Manastır üzerinde üniversite yetkilileri inceleme yapacak. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Şırnak'ta 1700 Yıllık Manastır Bulundu

Şırnak’ta 1700 yıllık manastır bulundu

Habere göre, Şırnak’taki Gabar Dağı’nda, turizm için katkıda bulunacak bir manastır bulundu. Bölgede yurttaşlar trekking yaparken 1700 senelik bir manastırın bulunduğu anlaşıldı. Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İbrahim Baz’ın bir grupla Gabar Dağı’nda gerçekleştirdiği tabiat yürüyüşünde elli ev ve devasa bir manastırla karşılaşıldı.  Doç. Dr. İbrahim Baz, “Cudi, Gabar ve Namaz gibi büyük dağlar etrafında tarih boyunca birçok inanca sahip çok farklı etni gruplar yaşamıştır. Bizans, Sasani, Osmanlılar, Persler gibi farklı medeniyetlerin de tam kavşak noktası olduğu için bir hibrit kültürü vardır. Çok farklı kültürlere ait tarihi kalıntılar burada bulunmaktadır” dedi.

Cudi Dağı’nın, Hz. Nuh’un gemisinin bulunduğu yer olduğunu belirte genel sekreter “Şırnak il sınırları içinde bulunan Gabar Dağı, hikayesi ve tarih ve tanıtımı ile alakalı çok fazla kaynak elimizde yok. Ancak Keldaniler, Süryaniler ve Nasturiler açısından burası çok önemli bir dağ. Manastırlar dağı olarak adlandırdıkları bir yerdir” dedi ve ardından şunları ekledi “Bu manastır Mor Aho denilen bir şahıs tarafından kurulmuştur. Süryaniler arasında Mor Aho olarak anılan bir manastırdır. Gabar Dağı manastır dağı olarak bilinirken, bu Mor Aho Gabar Dağı’nda ilk kurulan manastır. Gabar Dağı üzerinde kurulan ilk köydür, ondan sonra da çok sayıda köy ve manastır kurulmuştur.”

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ganeşa Mitolojik Öykü Yarışması’na Başvurular Alınıyor

Ganeşa Mitolojik Öykü Yarışması’na başvurula alınıyor… Ganeşa Yayınevi… …