Ana Sayfa Haber ‘Seni Anlıyorum Çocuk’ Kitabı, Ebeveyn Çocuk İlişkisi Hakkında Bildiklerinizi Unutturacak

‘Seni Anlıyorum Çocuk’ Kitabı, Ebeveyn Çocuk İlişkisi Hakkında Bildiklerinizi Unutturacak

10 dk okunur
0
0
2,431

Çocuk yetiştirmekle ilgili çok şeyler yazıldı çizildi. Bazen okuduklarımıza şaşırdık bazen ise hayıflandık. Henüz çocuk ve aile sahibi olamayan pedagoglar, çocuk gelişim uzmanları 4-5 çocuk yetiştiren anne babaları acımasızca eleştirir oldu. Gerçekten eskiler yanlış mı yaptılar dersiniz? Ebeveyn çocuk ilişkisine farklı bir bakış getiren eğitimci, yazar ve iletişim uzmanı Dilek Cesur, çocuk yetiştirme sürecince edindiği deneyimleri insanlara örnek olabilsin diye kitaplaştırdı. Verdiği bilgilerle bir nebze de olsa tedirgin ve kafası karışık anne babaların yüreğine su serpti, çocuklara umut verdi. Okuduğunuzda kafanızdaki soru işaretlerini bir bir yok edecek bir kitap Seni Anlıyorum Çocuk!

Her anne babanın dünyaya getirdikleri çocukları büyüdükçe hassasiyeti de ol ölçüde kayboluyor. Hoyratça kullanmaya başlıyoruz çocuklarımızı. Üzülür mü, kırılır mı hiç düşünmüyoruz. Peki, ne değişti? 3 aylık bebeğinizle üç yaşındaki çocuğunuzun arasındaki fark ne? Üstelik üç yaşındaki çocuğun senin ona karşı olan tutum ve davranışlarına göre gelecekte nasıl bir insan olacağının temellerini atıyor. Gelecekte nasıl bir insan olacağımız, çocukluğumuzda ne kadar değer görüp sevildiğimizle alakalıdır.

Asla unutmazlar yaşadıkları tüm güzellikleri ve kötülükleri… Belki bir resim olarak hatırlamazlar ama ruhlarında, beyinlerinde, kalplerinde küçük bir zerre olarak mutlaka izini taşırlar. Yetişkinlikte yaşadığımız birçok olumsuzluk, başarısızlık, güven sorunu, sevgisizlik, umutsuzluk, olaylarla baş edememe, gereğinden fazla duygusal davranma, sinirli ve öfkeli olma, hayata tutunamama ve sağlıklı ilişkiler kurup devam ettirememe, hangi şartlarda olursa olsun mutlu olamamak hepsi çocukluğumuzdan bize miras kalan olumsuz anne ve baba tutumlarından kaynaklanıyor. Bizler sadece bir çocuk yetiştirmiyoruz. Onların gelecekte nasıl bir birey olacaklarını da belirliyoruz.

Hayat hepimiz için zorlu bir sınav. Bazen keskin virajlardan bazen düz yollardan geçiyoruz. Fakat bakış açınızı değiştirerek hayatımıza farklı şekilde yön verebiliriz. Çocuğa dünyaya gelirken kendi anne ve babasını seçme konusundaki kararı sorulmuyor ama siz karar vererek dünyaya bir çocuk getiriyorsunuz. Başkalarının ana babalarına imrenen bir evladımız mı olsun isterdiniz yoksa “iyi ki siz benim ailem olmuşsunuz, ben ne kadar şanslı bir çocuğum” diyen bir evladınız mı? Karar sizin.

İşte ‘Seni Anlıyorum Çocuk’ tam da böyle bir kitap. Kararsız kaldığınız, ilk günkü duygularınızdan uzaklaştığınız an size yardım el uzatan bir kitap… Yediveren Yayınları’ndan çıkan ‘Seni Anlıyorum Çocuk’ adlı kitapta Yazar Dilek Cesur, kendi hayat hikâyesinden etkileyici anekdotlar paylaşarak sizleri çocuğunuzla yaşadığınız iletişim dünyasının yolculuğuna çıkarıyor. Dilek Cesur, aslında hepimizin seyirci kaldığı bir gerçeği; çocuğun mutluluğu, eğitimi ve çocuğa verilen değeri yeniden gündeme getiriyor.

 

Seni Anlıyorum Çocuk Kitabından…

Çocuğunuzu ilk kucağınıza aldığınız anı hatırlıyorsunuz değil mi? Ne kadar kaygılı, korkak, acemi, ne yapacağını bilmeyen; aynı zamanda da ne kadar mutluydunuz…

Birçoğumuz psikolojik ve fiziksel şiddetin normal karşılandığı dönemde büyüdük.  Hiçbirimiz geçmişe dönüp de kendi çocukluğumuzda bize yapılan hataları düzeltemeyiz. Ama kendi çocuğumuzun geleceğini mutlu bir çocukluk üzerine inşa edebiliriz!

Her anne ve baba gibi sen de zaman zaman çaresiz kaldın ve sabrın tükendi. Hiç istemediğin şeyleri yaptın belki…

Ya da çocuğunu büyütürken karşılaştığın sorunlara bir türlü çözüm bulamadın… Belki de çocuk eğitiminde doğru bildiğin yanlışlar vardı! “Ben çocuğumu en iyi şekilde anlamak;  sorunlarımı sevgi ve sabırla çözmek ve ona miras olarak mutlu bir çocukluk bırakmak istiyorum!” diyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Ben bir anne olarak, bu kitabı okuyan herkese; çocuğunuz ile olan ilişkilerinizi sevgi, saygı, şefkat ve sabır üzerine yeniden inşa edeceğinizin sözünü veriyorum…

 

Dilek Cesur kimdir?

 

Eğitimci yazar Dilek Cesur, 1984 yılında Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Uzun yıllar NLP teknikleri, Oyun Terapistliği ve Masal Terapistliği eğitimleri alarak birçok proje ve uygulama içerisinde yer almıştır. 2005 yılından itibaren özel gereksinimli çocuklar üzerine çalışmış ve özel eğitim alanında birçok farklı görevler üstlenmiştir. Sosyal medya ve özel seminerler aracılığıyla binlerce aileye ebeveyn rehberliği yapmıştır. 2018 yılında yayımlanan Seni Anlıyorum Çocuk isimli kitabı çok ses getirmiş ve kısa sürede çok satanlar listesinde yer almıştır. Halen çeşitli platformlar, söyleşi ve seminerler aracılığıyla birçok aileye danışmanlık yapmakta, özel eğitim alanındaki çalışmalarına devam etmekte ve oyun ve masal terapistliği eğitimleri vermektedir.  Yazar Dilek Cesur, evli ve iki çocuk annesidir.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim Tarihleri Arasında

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim tarihleri arasında… Boğaziçi Kültür ve Sanat Vakf…