Ana Sayfa İnceleme Ünlü yazarların mahlasları

Ünlü yazarların mahlasları

6 dk okunur
0
0
14,073
Nazım Hikmet

Yazarların mahlasları nelerdir hiç düşündünüz mü? Türk ve dünya edebiyatında birçok ünlü yazar ve şair, gerek dönemin koşulları gerekse farklı amaçlarla çeşitli mahlaslar kullanmışlardır. Mahlas kullanma kültürü o kadar yaygınlaşmıştır ki, mahlaslarıyla ödül alan yazarlar bile olmuştur. Gelin hep birlikte eserlerini zevkle okuduğumuz bazı yazar ve şairlerin mahlaslarına göz atalım.

İşte yazarların mahlasları:

1. Nazım Hikmet

Hayatı sürgünlerde geçen ünlü şair Nazım Hikmet, mahlas konusunda bir hayli bonkör olan isimlerden. Kullandığı bazı mahlaslar ise şöyle: Orhan Selim, Ahmet Oğuz Saruhan, Mümtaz Osman ve Ercüment Er. Bunların yanı sıra romantik komünist ve romantik devrimci gibi sıfatlarla da tanınmıştır. 

 

2. Orhan Kemal

 

Gerçek ismi Mehmet Raşit Öğütçü olan yazar, 1943 yılında yayımlanan bir öyküsünde kullandığı Orhan Kemal ismiyle tanınmış ve yıllarca böyle devam etmiştir. Kullandığı diğer mahlaslar ise şöyle: Yıldız Okur, Hayrullah Güçlü ve Raşit Kemali.

 

3. Aziz Nesin

 

Gerçek ismi Mehmet Nusret Nesin olan değerli yazar, birbirinden farklı dergilerde birbirinden farklı mahlaslar kullanmıştır. Mahlas konusunda en geniş portföye sahip isimlerdendir. Kullandığı bazı mahlaslar şunlardır: Bahri Filefil, Berdi Birdirbir, Fettane Şatifil, Kerami Pestenkerani, Kerim Kihkih, Ord. Prof. Paf-Puf, Dr. Daim Değer, Oya Ateş, Vedia Nesin 

 

4. Kemal Tahir

 

Gerçek ismi Kemal Tahir Demir olan yazar, dönemin koşulları gereği uzunca bir süre kendi ismini kullanamayanlardan. Kemal Tahir’in gazete ve dergilerde kullandığı birçok farklı mahlası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şöyle: Körduman, Bedri Eser, Samim Aşkın, F. M. İkinci, Nurettin Demir, Ali Gıcırlı

 

5. Ziya Gökalp

 

Çeşitli dergi ve gazetelerde eleştiriler kaleme alan Ziya Gökalp, mahlas konusunda çeşitliliğe sahip isimlerden. Kullandığı bazı mahlaslar ise şöyle: Tevfik Sedat, Demirtaş, Gökalp, Türk Millîyetçiliğinin Babası, Bimar, Büyük Baba, Meclis-i İdare Vilayet Kitabesi’nden Ziya.

 

 6. Halide Edip Adıvar

 

Kurtuluş Savaşının sembol isimlerinden sayılan büyük edebiyatçı Halide Edip Adıvar da uzun süre mahlas kullanan isimlerden. Kullandığı mahlas ise Halide Salih.

 

7. Reşat Nuri Güntekin

 

Çalıkuşu, Yeşil Gece ve Anadolu Notları gibi önemli eserlere imza atmış olan Cumhuriyet dönemi edebiyatçısı Reşat Nuri Güntekin de birçok mahlas kullanmıştır. Kullandığı bazı mahlaslar şunlardır: Ateş Böceği, Ağustos Böceği, Yıldız Böceği, Cemil Nimet, Hayreddin Rüştü, Mehmet Ferit, Sermet Feri. 

 

8. Melih Cevdet Anday

 

Yazdığı birçok köşe yazısı, makale, eleştiri ve romanda mahlas kullanan Melih Cevdet Anday’ın kullandığı mahlaslar ise şöyle: Yaşar Tellidede, Niyaz Niyazoğlu, A. Mecdi Velet, M. C. A., H. Mecdi Velet, Yaşar Tellidere, Gani Girgin, Zater, Yaşar Tellioğlu.

 

9. Orhan Veli Kanık

 

Şair Orhan Veli Kanık da mahlas konusunda geri kalmayanlardan. Varlık Dergisinde onlarca kez mahlasla şiirleri yayımlanan şairin kullandığı mahlas ise Mehmet Ali Sel’dir. 

 

10. Peyami Safa

 

Türk edebiyatına kazandırdığı romanlarıyla gönüllerde taht kuran Peyami Safa da mahlas kullanan edebiyatçılar arasında yerini almaktadır. Kullandığı çeşitli mahlaslar ise şunlardır: Server Bedi, Serazad, Safiye, Peyman ve Çömez.  

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için Rehber Kitap

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için rehber kitap… Çiğdem Sez…