Ana Sayfa İnceleme Dünyanın en büyük kütüphaneleri

Dünyanın en büyük kütüphaneleri

3 dk okunur
0
0
1,764

Dünyanın en büyük kütüphaneleri hakkında sizin için derlediğimiz özel liste. Arkanıza yaslanın ve dünyanın en büyük kütüphanelerini hakkındaki bilgileri zevkle okuyun!

İşte dünyanın en büyük kütüphaneleri!

1. ABD Kongre Kütüphanesi

 

 

Dünya üzerindeki en geniş arşive sahip kütüphanelerden birisidir. Yaklaşık 40 milyon adet kitap, 15 milyon adet fotoğraf, 4 milyon adet ses ve görüntü arşiviyle 170 milyona yakın bir içeriğe sahiptir. 1800’lü  yılların başında kurulan kütüphanenin raflarının toplam uzunluğu ise 1350 kilometreye dayanmıştır. Büyüleyici değil mi?

 

2. Britanya Kütüphanesi

 

 

Yaklaşık 400 yıl önce kurulan Britanya Kütüphanesi bünyesinde 180 milyon üzerinde eser barındırmaktadır. Her yıl 2 milyonun üzerinde yeni kitap eklenen kütüphanenin ziyaretçi sayısı her geçen artmakta ve yıllık 1 milyon ziyaretçiyi geçmektedir.

 

3. Rusya Devlet Kütüphanesi

 

 

Başkent Moskova’da bulunan kütüphanede 45 milyonun üzerinde eser yer almaktadır. Ses ve görüntü kayıtları, kitaplar ve fotoğrafların yanı sıra dünyadaki en geniş dergi arşive sahip olan kütüphanelerden birisidir. 

 

4. Japonya Ulusal Diet Kütüphanesi

 

 

Japonya Ulusal Diet Kütüphanesinde yaklaşık olarak 40 milyon eser bulunmaktadır. Japonya Ulusal Diet Kütüphanesi en çok ziyaret alan kütüphanelerden birisi konumundadır. Yıllık ortalama 650 milyon ziyaret kapasitesine sahiptir. 

 

5. Çin Milli Kütüphanesi

 

 

1909 yılında açılan Çin Milli Kütüphanesi de dünyadaki en büyük kütüphaneler arasında yer almaktadır. Bünyesinde yaklaşık olarak 30 milyon eser bulunmaktadır. Yıllık ortalama 5 milyonun üzerinde ziyaretçi alan kütüphanenin ayrıca dijital ortamları devasa büyüklere ulaşmıştır.  

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…