Ana Sayfa İnceleme Öykü Dünyayı Kuşatır

Öykü Dünyayı Kuşatır

4 dk okunur
0
0
36

Öykünün kuşattığı dünya… Öykü nedir? Öykü dünyayı mı anlatır? Öykülerde anlatılan dünya bildiğimiz dünya mıdır? Kitap Magazin‘de bugün öykü var.

 

Öykünün kuşattığı dünya

Herkesin bir dünyası vardır ve bu dünya aslında küçük bir hikayelerin parçasıdır. İçinde yaşadığımız kozmik dünya büyük bir öyküyü, belki de romanı imlerken bu dünyada yaşamını sürdüren insanların her biri de küçük bir öyküyü, kozmik dünyaya katılmak için yaşarlar. İlginç olaylar, tesadüfler, yanlış anlamalar, komik durumlar, yoksulluk, aşk, ihanet, kıskançlık ve muhabbet bu dünyaya ait temel duygulardır. Hikayeler, kozmik dünyanın alt alanını oluştururken az önce saydığımız duyguları (temaları) somutlaştırır. Bu yüzden hikaye denince akla, evvela insan gelir. Onun yaşamı, yaşam içindeki rolü, davranışları, keskinlikleri, içinde bulunduğu ruh durumu hikayelerin ana damarını oluşturur. Bir hikaye okuduğunuz zaman, doğrudan bir insanla karşılaşırsınız ve o insan yaşama can verir.

Hikayeler canlandırır…

Hikaye, eğer yaşamı anlatıyorsa, yaşama değinilerde bulunuyorsa kabul etmek gerekir ki hem insanı hem de yaşamı canlandırır hikayeler. Bir hikaye okuduğunuz zaman, hiç farkında olmadan kendi dışınızda ama bir biçimde kendiniz ile ilgili bir olayla karşılaşırsınız. Siz, bu olayı doğrudan yaşamasanız da bu olay, bir biçimde size etkide bulunur. Yani hikayeler sizi canlandırır, duygularınıza can verir, sizi yaşamla doldurur ve yaşamın içinde bir aktör haline getirir. İşte bu yüzden hikaye okuyarak yaşama dahil oluruz, yaşamla içli dışlı oluruz. İşte bu canlanmadır. Bir hikaye bizim duygularımıza hayat verirken içimizdeki enerjiyi de açığa çıkarır. Bundan dolayı okuduğunuz yazarların öykülerine bu göz ile bakarak sizi nasıl kuşattığını tahlil etmeye ve anlamaya çalışın. Emin olun, öykü size çok yönlü bir biçimde can verecek, ruhunuzu dinlendirecek, enerjinizi artıracak ve daha önce hiç görmediğiniz ayrıntıları görmenizi sağlayacaktır.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Rota Yeniden Oluşturuluyor’la Rotalar Yeniden Bulunuyor

Rota Yeniden Oluşturuluyor ile rotalar yeniden bulunuyor… Dilek Cesur… Yediver…