Ana Sayfa İnceleme Dünya edebiyatında iz bırakan roman kahramanları

Dünya edebiyatında iz bırakan roman kahramanları

6 dk okunur
0
2
3,122

Hepimizin dünyasında bir şekilde yer eden roman kahramanları vardır. Okuduğumuz bir kitapta ya kendimizle bütünleşen ya bizi korkutan ya da hayranlık oluşturan… Dünya çapında ses getiren ve derin izler bırakan roman kahramanlarını sizin için derledik. 

Dünya edebiyatında iz bırakan roman kahramanları

 

1. Rodion Romanoviç Raskolnikov

 

Dostoyevski’nin en ünlü eserleri Suç ve Ceza romanının baş karakteridir. Yakışıklı, karamsar, dengesiz ve fakirdir ancak yardımsever, hayatında amaçsız. Eski hukuk öğrencisidir. Özverili, idealisttir. Öbür taraftan da çok çabuk adam öldüren bir karaktere sahiptir.

2. Don Kişot (Don Quijote) Alonso Quijano

 

Cervantes’in ünlü romanı Don Kişot’un baş kahramanıdır. Zayıf, uzun boylu, yaşlı bir adam; Komik, hayalperest, mert, yiğit, cesur, gözü pek, korkusuz, deli, çılgın, meczup, bunak, idealist bir kahramandır.

3. Anna Karenina 

 

Tolstoy’un aynı isimli eserinin kahramanıdır. Şık ve güzel bir kadındır. Kibarlığı ve saygıdeğer kişiliği ile çevresinde hayranlık uyandırmaktadır.  Monoton bir evlilik hayatı ve bir de çocuğu vardır. Ama bir gün Moskova’ya giderek hayatının yönü değişmiştir.

4. Gregor Samsa

 

Franz Kafka’nın en meşhur eseri Dönüşüm’ün baş kahramanıdır. Annesi, babası ve kız kardeşi aynı evde yaşamaktadır. Pazarlamacıdır. Bir sabah kendisini böceğe dönüş bulur ve bu tuhaf dönüşümle birlikte dünyaya farklı açıdan bakmaya çalışır.

5. Jean Valjean

 

Victor Hugo’nun dünyaca ünlü Sefiller romanının kahramanıdır. Önceleri ba­sit, sıradan, çalışkan bir köylüdür. Haksız yere cezalandırıldıktan sonra insanlara küser ve nefret eden bir insana bürünür. Fakat daha sonraları faziletli, dürüst, ahlaklı olarak hayatına devam eder.

6. Küçük Prens

 

Antonia de Saint-Exupéry’in aynı isimli eserinin kahramanıdır. Dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır. Gezegeninde yalnız başına yaşayan ve bir çiçeği olan çeşitli gezegenleri dolaşan bir kahramanımızdır.

7. Holden Caulfield

 

J.D. Salinger’in meşhur Çavdar Tarlasında Çocuklar isimli romanının baş kahramanıdır. Oldukça zeki bir çocuk, aynı zamanda hassastır da. İlerleyen zaman içerisinde yalnızlık, saflığı ve masumiyeti, yabancı hissetmesidir. Dünyadan kendini soyutlamış bir karakterdir.

8. Peter Kien

 

Elias Canetti’nin Körleşme isimli romanının kahramanıdır. 25 bin civarında kitabı olan bir sinolog. Doğu diye atfedilen toplumların çin, hint kadim felsefelerini, dillerini hatmetmiş bir adam. Kitaplara o kadar aşık ki, insanlardan daha fazla değer veriyor onlara. Üniversiteden gelen derslere gir taleplerini onları küçük görerek reddediyor. Aseksüel bir kimliğe sahip denilebilecek bir adam.

9. Oblomov

 

 İvan Aleksandroviç Gonçarov’un aynı isimli romanının kahramanıdır. Yaşama karşı ilgisizlik, atalet, vurdumduymazlık, çekingenliğe ve ürkekliğe varan bir yumuşak başlılık, sakinlik, pasif-agresif bir tutum, sırtını başkalarına dayama. Üşengeç ve tembeldir.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…