Ana Sayfa Haber Kitapta KDV sıfırlandı!

Kitapta KDV sıfırlandı!

2 dk okunur
0
0
789

Yayıncılar Birliği, 1 Şubat 2019 tarihi itibariyle doğrudan yayınevlerinden alınan kitaplarda KDV oranın %0’a düşürüldüğünü duyurdu. Buna göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı yayıncılık sertifikasına sahip olan yayınevlerinin doğrudan tüketiciye yapacağı kitap ve süreli yayın satışlarında KDV alınmayacak. Böylece kitapta KDV sıfırlandı.

Kitapçılarda %8 KDV devam ediyor

 

 

Yeni geçilen uygulama ile tüketicilerin doğrudan üreticiden, yani yayınevi ve süreli dergilerden alacağı kitap ve dergilerden katma değer vergisi alınmayacak. Ancak normal perakende kitap satışında bulunan mağaza ve kitapçılarda ise herhangi bir değişiklik yok. Yeni düzenlemeye göre mağaza ve kitapçılarda yüzde 8 oranındaki KDV uygulaması devam edecek.

Kitapta KDV sıfırlandı

Yayınevlerinden doğrudan kitapta KDV sıfırlandı haberi ise yayın dünyasında memnuniyetle karşılandı. Kitapta bütün KDV’lerin kaldırılmasını bekleyen okur ve yayıncılar, sıradaki aşamanın ise kitap ve süreli dergilerdeki bütün vergilerin kaldırılması yönündeki beklentilerini devam ettiriyorlar. Böylelikle, artan kağıt fiyatları sebebiyle maliyeti çoğalan kitap üretiminde maliyetin azalması bekleniyor.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…