Ana Sayfa Haber Veba Geceleri Orhan Pamuk

Veba Geceleri Orhan Pamuk

4 dk okunur
0
0
264

Veba Geceleri ve Orhan Pamuk… Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk “veba” konusunu bir kez daha ele aldı. Daha önce Beyaz Kale isimli romanında İstanbul’u esir alan veba hastalığının insanlar üzerindeki etkisini anlatan yazar, bu romanında da veba pandemisini Osmanlı İmparatorluğunun yirmi dokuzuncu vilayeti Minger Adası bağlamında anlatıyor. 

Veba Geceleri Orhan Pamuk

Ünlü Türk yazarı Orhan Pamuk’un Yapı Kredi Yayınlarından çıkan kitabının ciddi bir emek mahsulü. Postmodern romanda tarihi bir gerçeklik yeniden kurgulanarak anlatılıyor. Yazar verdiği röportajlarda romanın günümüze de farklı göndermelerle dolu olduğunu belirtiyor. Genel olarak tarihi konu alan eserler yazan Orhan Pamuk, bu romanıyla da ciddi bir ilgi gördü. Romanda farklı teknikleri bir arada görmek mümkün. Üstkurmaca, metinlerarasılık, oyun, yansılama ve parodi gibi teknikleri kullanan yazar   tarihin nasıl kurgu malzemesi olarak kullanılabileceğini de net olarak gösteriyor.

Romanın Konusu

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 yıldır çalıştığı “Veba Geceleri”, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.  Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir. Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis hayatı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kâmil, onun âşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika vardır. Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu insanların vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikâyesidir “Veba Geceleri”.

  • Orhan Pamuk Sanal Kitap Günlerinin Konuğu

    Orhan Pamuk 30 Mayıs Pazar günü saat 15:00 – 16:00 saatleri arasında, İzmir Sanal Kitap Fu…
Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için Rehber Kitap

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için rehber kitap… Çiğdem Sez…