Ana Sayfa Haber Orhan Pamuk Sanal Kitap Günlerinin Konuğu

Orhan Pamuk Sanal Kitap Günlerinin Konuğu

4 dk okunur
0
0
37

Orhan Pamuk 30 Mayıs Pazar günü saat 15:00 – 16:00 saatleri arasında, İzmir Sanal Kitap Fuarı‘nda yapılacak olan online etkinlikte yazar Erkan Irmak’ın sorularına cevap verecek. Kitap Magazin, konuyu sizin için araştırdı.

Orhan Pamuk Sanal Kitap Günlerinin Konuğu

Yazar Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınlarından çıkan yeni romanı Veba Geceleri’ni konuşmak üzere İzmir Sanal Kitap Günleri’ne misafir oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin edebiyat, sanat ve felsefe üretimini okura ulaştırmak için düzenlediği İzmir Sanal Kitap Günleri, İZFAŞ ve Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı işbirliği, Yayıncılar Kooperatifi ve İstanbul Kitapçısı desteğiyle düzenleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin edebiyat, sanat ve felsefe üretimini okura ulaştırmak için düzenlediği İzmir Sanal Kitap Günleri, İZFAŞ ve Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı işbirliği, Yayıncılar Kooperatifi ve İstanbul Kitapçısı desteğiyle düzenleniyor. İzmirTube üzerinden canlı yayınlanacak etkinlik, 28 – 30 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Veba Geceleri

Orhan Pamuk’un üzerinde 5 yıldır çalıştığı “Veba Geceleri”, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.  Hem sürükleyici bir siyaset ve aşk romanı hem de Pamuk’un salgın, karantina, devlet ve birey konularını bir masal havasıyla tartıştığı bu tarihi roman, konusuyla yaşadığımız günlere de ışık düşürüyor.

1901 baharında Osmanlı İmparatorluğu’nun 29. vilayeti Minger Adası’nda veba salgını baş gösterince Sultan Abdülhamit önce Sağlık Başmüfettişi kimyager Bonkowski Paşa’yı, onun arkasından da genç ve başarılı Doktor Nuri’yi salgını durdurması için adaya gönderir. Padişah kısa bir süre önce genç doktoru, sarayda hapis hayatı yaşattığı ağabeyi önceki padişah V. Murat’ın kızı Pakize Sultan ile evlendirmiştir ve Pakize Sultan da bu yolculukta kocasına eşlik etmektedir. Adada ise genç ve milliyetçi Osmanlı subayı Kolağası Kâmil, onun âşık olduğu adalı Zeynep ve her şeye yetişmeye çalışan Vali Sami Paşa ile güzel sevgilisi Marika vardır. Karantina yasaklarına itaat edilmesi için çaba harcayan bu insanların vebayla, adadaki geleneklerle ve sonunda birbirleriyle ve ölüm tehditleriyle savaşının ve yaşadıkları aşkların hikâyesidir “Veba Geceleri”.

 

  • Veba Geceleri Orhan Pamuk

    Veba Geceleri ve Orhan Pamuk… Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk “veba” konu…
Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…