Ana Sayfa Haber Mehmet H. Doğan Ödülleri Sahibini Buldu

Mehmet H. Doğan Ödülleri Sahibini Buldu

4 dk okunur
0
0
100

Mehmet H. Doğan Ödülleri sahibini buldu. Bursa Nilüfer Belediyesi kültür hizmetleri yapmaya devam ediyor. “Mehmet H. Doğan Ödülleri” bunlardan biri. Bu yılki ödül eleştiri kategorisinde Doç. Dr. Gökhan Tunç’a verildir. Tunç’un “Şiir ve Bellek” adlı yapıtı birinciliğe layık görüldü. Kitap Magazin

Mehmet H. Doğan Ödülleri

Kültür ve edebiyat alanında, Bursa’daki farklı belediyeler ödüller vermeye devam ediyor. Nilüfer Belediyesi de Bursa’da kültüre sahip çıkan belediyelerden biri. Her sene bir kitaba verilen Mehmet H. Doğan Ödülleri bu yıl beşinci defa verildi. Bu yılki ödülü Gökhan Tunç kazandı. Gökhan Tunç’un ciddi bir emek mahsulü eseri “Şiir ve Bellek” ödülün sahibi oldu.

Mehmet H. Doğan, Türkiye’nin en önemli eleştirmenlerinden biri. Nilüfer Belediyesi de Doğan’ın adını ödüllerle yaşatmak için her sene, onun anısına ödül veriyor. Bu yılki ödülü veren jüride şu isimler bulunuyor:

  • Orhan Alkaya
  • Metin Celal
  • Gültekin Emre
  • Haydar Ergülen
  • Orhan Tekelioğlu

Nilüfer Belediyesi’nin bu ödülü vermekteki amacı Türk dili ile yazılmış şiir eleştirilerine dikkat çekmektir. Bu çerçevede seçici kurul, titiz bir inceleme yaparak söz konusu ödülün sahibini belirliyor.

Seçici kurul ne zaman toplandı?

Bu yılki ödülü vermek üzere seçici kurul 24 Mart 2021 tarihinde toplandı ve pandamı şartlarından dolayı çevrimiçi toplantı yaptı. Seçici kurulda bulunan üyeler, imgenin şiir için çok önemli olduğunu belirterek bu çalışmanın Türk şiirindeki bellek imgelerini saptaması adına oldukça önemli olduğunu ifade etti. Ödül bu yüzden Tunç’un üzerinde uzun süredir çalıştığı eserine verildi.

Önümüzdeki sene, yani 2022 yılında söz konusu ödüller yalnızca şiir eleştirisi üzerine yazılan kitaplara verilmeyecek. Makaleler de ödül kategorisine alındı. Bu çerçevede jüriye yeni isimler de eklendi. Asuman Susam ile Nilay Özer, 2022 yılından itibaren seçici kurulda görev yapacak.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…