Yapılan araştırmalar 6 ortak uyku pozisyonu olduğunu ve bu pozisyonların insanların kişiliklerini yansıttığını ortaya çıkarttı. Uyku Bilim Merkezi profesörü Chris Idzikowski insanlar arasındaki yaygın uyku pozisyonlarını analiz etti. Her bir uyku pozisyonu kişilikle ilgili bilgi vermekle birlikte kişilerin yaşayabileceği sağlık sorunlarını da ortaya koydu.  Yatış pozisyonumuz uykuya dalma ve sağlıklı uyku üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle nasıl uyuduğumuz nasıl uyanacağımızın göstergesidir. Unutmamak gerekir ki günümüzün güzel geçmesi nasıl uyuduğumuzla doğru orantılıdır.

Cenin pozisyonu

Yan tarafınıza bükülerek aldığınız uyku pozisyonudur. 1000 kişi üzerinde yapılan ankette %41 oranla en yaygın olan uyuma şeklidir.

Bu şekilde uyuyan insanlar dışa dönük bir imaj yaratsalar da içlerinde çok hassas ve utangaçtır. İnsanlara alışmaları biraz zaman alabilir ama alıştıktan sonra sıcakkanlı karakterlerini hemen ortaya çıkarırlar.

Kütük pozisyonu

Her iki kolun da aşağı doğru pozisyon aldığı yan uyuma şeklidir

Bu pozisyonda uyumayı tercih eden insanların dışa dönük ve uysal olduğu saptanmıştır. Bu insanların en zayıf noktaları herkese çok kolay güvenmeleridir.

Hasret çekme pozisyonu

Bu uyku şekli de yana dönük bir pozisyondur ama diğerlerinden farkı iki kolun da öne doğru uzatılmış olmasıdır.

Bu şekilde uyuyan insanlar genelde yeni şeylere açık olmakla beraber bir o kadar şüpheci ve eleştirel de olabilirler. Karar almaları uzun sürer; ama karar verdiler mi hiçbir şey onları fikirlerinden caydıramaz.

Asker pozisyonu

Sırtüstü uyku pozisyonu olup uyuyan kişinin kolları iki yanda konumlanır.

Asker pozisyonunda uyuyan insanlar sessiz ve içine kapanık bir kişiliğe sahiptirler. Gerek kendileri gerekse yakınları için yüksek hayat standartları oluşturmaya çalışırlar.

Serbest düşüş pozisyonu

Midenin üzerinde, eller başın üstünde ve yastığın etrafında, başınız da sağ ya da sol yana dönük yatış pozisyonu.

Serbest uyku pozisyonunu tercih eden insanlar dışadönük ve atılgan olurlar. Her ne kadar küstah gözükseler de aslında kendilerine yöneltilen eleştirileri dikkate alırlar.

Denizyıldızı pozisyonu

Sırtüstü ve kollar başın üstünde uyku pozisyonu.

Denizyıldızı şeklinde uyuyanlar iyi bir dinleyici olup dolayısıyla da güvenilir kişilerdir. Ayrıca başkalarına yardım etmekten hoşlanırlar; ama ilgi odağı olmak hoşlarına gitmez.

Fırat Çakır “Güne Sağlıklı Uyan” Kitabından…

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Samet Baysal
Daha Fazla Yükle İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Yaşam Enerjini Fulle Kitabının Yazarı Fırat Çakır’la Röportaj

Sağlıklı Yaşam Koçu – Eğitimci ve Yazar Fırat Çakır ile yeni çıkan kitabı üzerine gü…