Ana Sayfa Haber Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Buldu

Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Buldu

6 dk okunur
0
0
96

Sait Faik Hikaye Armağanı sahibini buldu. Şermin Yaşar, ödülü alan isim oldu. Bu yıl 67.si düzenelenen ödül “Deli Tarla” kitabına verildi. Kitap Magazin‘de Sait Faik Öykü Ödülü…

Sait Faik Hikaye Armağanı Sahibini Buldu

Türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık için her sene bir öykü yazarına verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti’yle İş Bankası Kültür Yayınları işbirliği ile düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 67.si açıklandı. Şermin Yaşar “Deli Tarla” isimli kitabı ile ödülü kazanan isim oldu.

Doğan Hızlan’ın başkanlık yaptığı jüride Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Jale Parla, Metin Celâl, Murat Gülsoy ve Beşir Özmen gibi isimler de bulundu. Ödül “insan psikolojisinin karanlık yanlarını ustaca kurulmuş olay örgüleri ve ironik bir dille anlatmakta gösterdiği başarıdan dolayı” Şermin Yaşar’ın “Deli Tarla” isimli eserine verildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem ödülle ilgili olarak şunları belirtti: “Türk edebiyatının usta isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın adını taşıyan bu kıymetli ödülü kazandığı için Şermin Yaşar’ı gönülden tebrik ediyorum. Sait Faik edebiyat tutkusunun yanı sıra tam bir eğitim sevdalısıydı. Bizler de Darüşşafaka olarak, bir yandan onun da çok önemsediği ‘eğitimde fırsat eşitliği’ misyonumuzu sürdürürken, diğer yandan da bizlere emanet edilen değerlere sahip çıkmaya; bir ‘kültürel emin’ olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Kültürümüze ve geçmişimize sahip çıkmanın daha aydınlık bir geleceğe kavuşmanın ön şartı olduğuna yürekten inanıyoruz. Umuyoruz, daha nice yazarlarımız kazandıkları bu ödüllerle Sait Faik’in ayak izlerini takip edecek; ülkemizin kültürel gelişimine katkıda bulunacaklar. Bizler de Darüşşafaka olarak bu organizasyonun içerisinde yer almaktan her zaman büyük gurur duyacağız. Seçim sürecini titizlikle yürüten jüri üyelerimize ve bunun koordinasyonunu gerçekleştiren İş Kültür Yayınları’na da ayrıca teşekkür etmek isterim.”
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ödüle layık görülen Şermin Yaşar’ı ve yayıncısı Doğan Yayınları’nı içtenlikle kutladığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti… “Sait Faik’in öykü bayrağı her yıl, daha da güçlü bir birikimle havalanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları olarak bu saygın ödüle katkı sağlamak bizler için bir onurdur.”

1955 yılında Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık’ın vermeye başladığı Sait Faik Hikaye Armağanı, 1964 yılından başlayarak Darüşşafaka Cemiyeti tarafından veriliyor. Sait Faik’in vasiyeti çerçevesinde devrin önemli edebiyatçılarından kurulan jüri, o sene içinde yazılan en iyi öyküyü seçerek “Sait Faik ve Makbule Abasıyanık Hikâye Armağanı”nı vermektedir.
Her sene yazarın ölüm yıl dönümü olan mayıs ayında verilen ödülle alakalı olarak 2012 yılından başlayarak Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarıyla iş birliği içinde. Geçtiğimiz sene Sait Faik Abasıyanık Öykü ödülü “Döngel Dünya” isimli kitabıyla Ethem Baran’ın aldı.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için Rehber Kitap

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için rehber kitap… Çiğdem Sez…