Ana Sayfa Haber Nuri İyem Resim Ödülü Sahibini Buldu

Nuri İyem Resim Ödülü Sahibini Buldu

7 dk okunur
0
0
94

Nuri İyem resim ödülü sahibini buldu. Evin Sanat Galerisi’nin düzenlendiği Nuri İyem Resim Ödülü’nün 2021 sonuçları açıklandı. Sanat hayatına destek sunan galerinin düzenlediği ödülün ayrıntıları Kitap Magazin‘de.

Nuri İyem Resim Ödülü Sahibini Buldu

Prof. Dr. Rahmi Aksungur tarafından özel olarak hazırlanan ve Nuri İyem Resim Ödülü’nü temsil eden birincilik heykeliyle 15 bin TL’lik ödülü Cansu Kahraman aldı.

Evin İyem Jüri Özel Ödülü’nü temsil eden Nasip İyem heykeli reprodüksiyonyuyla 7 bin TL’lik ödülüyse Ömer Koçağ aldır.

Bu sene seçici kurulun kararı ile iki ödül haricinde  Jüri Destek Ödülüyse Ferhat Yüksekbağ’ın resmine verilecektir. Yarışmaya 64 değişik kentten 456 katılımcı 686 resim ile katıldı. Ödül alan resimler ve seçici kurul tarafından sergileme için seçilen resimler olmak üzere toplam 28 resmin yer alacağı sergi, 24 Haziran-10 Temmuz tarihleri arası Evin Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Nuri İyem kimdir?

1933 – 1937 Arasında; Nazmi Ziya, Hikmet Onat, İbrahim Çallı Ve Leopold Levy Atölyelerinde Çalışarak, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden Birincilikle Mezun Oldu. 1938’de Askerlik Görevini Tamamladı. 1940’ta Yüksek Resim Bölümü’ne Devam Etmek Üzere Akademi’ye Döndü. Kemal Sönmezler, Selim Turan Ve Avni Arbaş’la Birlikte, Balıkçıları Ve Liman İşçilerini İnceleyerek Onları Betimledikleri Resimlerle Sergi Açmaya Karar Verdi. Bu Ekibe Turgut Atalay Güneri, Haşmet Akal, Agop Arad, Fethi Karakaş, Ferruh Başağa Ve Mümtaz Yener Katıldı. 1941’de Beyoğlu Matbuat Müdürlüğü Salonu’nda, Birlikte Limanlardan Çalıştıkları Resimlerle “Liman Şehri İstanbul” Başlıklı Sergiyi Açan Leopold Levy’nin Bu Genç Öğrencileri, “Yeniler” Adını Aldı. Grubun “Kadın” Temalı İkinci Sergisi Aynı Mekanda 1942’de, Üçüncü Sergisi 1943’te Eminönü Halkevi’nde Açıldı. “Yeniler Grubu” Türk Resim Tarihinde İlk Kez Toplumsal Gerçekçi Resmi Savunan Görüşleriyle Önemli Bir Dönüm Noktası Oluşturdu. 1944’te “Nalbant” İsimli Resmiyle Birincilik Kazanarak Yüksek Resim Bölümü’nden Mezun Oldu. 1946’da Beyoğlu’nda Bir Mağazanın Üçüncü Katında İlk Kişisel Sergisini Açtı Ve “Yeniler Grubu”Nun Dördüncü Sergisine Katıldı. Aynı Yıl Unesco Sergisine “Nalbant” Adlı Yapıtını Gönderdi. Yeniler Grubunun 1947’den 1951’e Kadar Her İki Yılda Bir Fransız Kültür Merkezi’nde Düzenlenen Tüm Sergilerine Katıldı. 1948’de Soyut Resme Yöneldi. Manzara Ve Nesne Soyutlamaları Yaptı. 1951’de “Yeniler Grubu”Nun Dağılması Üzerine Türk Ressamları Derneği’ne Üye Olarak Derneğin Sergilerine Katıldı. 1952’de Nü’ler Ve Portrelerden Oluşan İkinci Kişisel Sergisini Maya Sanat Galerisi’nde Açtı. Bu Tarihten İtibaren Her Yıl Düzenli Olarak Kişisel Sergi Açmayı Sürdürdü. 1956’da Venedik, 1957’de Sao Paulo Bienali’ne Katıldı. 1965’e Kadar Soyut Ve Nonfigüratif Çalışmalarını Sürdürdü. 1959-1970 Arasında Çeşitli Duvar Resmi Çalışmaları Yaptıysa Da Hiçbiri Günümüze Ulaşamadı. Aynı Dönemde Yeditepe Ve Dost Dergileri İçin Sanat Yazıları Yazdı. 1986’da Tüyap Ticaret Merkezi’nde 50. Sanat Yılı Onuruna Retrospektif Sergisi Açıldı Ve Sergi İle İlgili Kitabı Yayımlandı. 1973’te Cumhuriyet’in 50.Yılı Resim Ödülü, 1989’da Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü Ve 1997’de Tüyap İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülü’nü Aldı. 2001’de Evin Sanat Galerisi, Resimlerinin Yer Aldığı Koleksiyonları Tespit Ederek Görselleri Arşivledi. Projenin Devamı Olarak, 1504 Resimden Oluşan “Dünden Yarına Nuri İyem” Retrospektif  Sergisi Açıldı Ve Sergiye Gelen Tüm Yapıtların Yer Aldığı İki Ciltlik Kitabı Ve Cd Yayımlandı. 18 Haziran 2005 Tarihinde Kaybettiğimiz Büyük Usta Nuri İyem’ İn Eserleri Evin Sanat Galerisi’ Nde Sergilenmekte Ve Eserlerine Sertifika Verilmeye Devam Edilmektedir

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…