Ana Sayfa Haber Elif Şafak’ın Bit Palas Romanıyla İlgili İntihal Kararı Verildi

Elif Şafak’ın Bit Palas Romanıyla İlgili İntihal Kararı Verildi

3 dk okunur
0
0
63

Elif Şafak’ın Bit Palas romanıyla ilgili intihal kararı verildi. Mine Kırıkkanat’ın Sinek Sarayı isimli romanından intihal yaptığı gerekçesiyle Elif Şafak’ın Bit Palas romanı için birtakım yaptırımlar çıktı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Elif Şafak’ın Bit Palas romanıyla ilgili intihal kararı verildiElif Şafak

Mine Kırıkkanat, Elif Şafak’a Bit Palas isimli romanında, kendi romanı Sinek Sarayı’ndan intihal yaptığı iddiası ile dava açmıştır. Kırıkkanat davayı kazandı. Daha önce Metis’ten çıkan kitabın sonraki baskılarını yapan Doğan Kitap da üst mahkemeye başvurduğunu açıkladı. İstinaf mahkemesinde, karar kesinleşirse Elif Şafak’ın Bit Palas romanı yeniden basılamayacak, baskıları toplatılacak.

Mine Kırıkkanat sosyal medya hesabı aracılığıyla konuyu aşağıdaki cümlelerle kamuoyuna duyurdu: “19 Ekim 2021 tarihinde Elif Şafak’a karşı açtığım intihal davası; lehime sonuçlanmış bulunmaktadır. Anadolu 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, ilişikteki gerekçeli kararda ayrıntılı biçimde açıklandığı gibi Elif Şafak’ın “Bit Palas” romanının, “Sinek Sarayı” romanımdan intihal olduğuna hükmetmiştir. Hem Elif Şafak, hem Doğan Kitap’a karşı açtığım dava sürecinde adaleti tesis eden Mahkeme heyetine, iki kitap arasında titiz bir karşılaştırma yapan bilirkişi kuruluna; çok değerli hukukçu, müthiş avukatım Murat Teber ile sevgili kızım Av. Aleyna Yürek’e tüm varlığımla, kalbimle teşekkür ederim.”

Doğan Kitap ise kararı reddettiklerini açıkladı: “Tartışmalı bir bilirkişi raporuna dayanarak ilk mahkemenin verdiği hukuk dışı kararı tamamıyla reddediyoruz. Çünkü bu karar ne hukukla ne edebiyatla izah edilebilir. Bu haksızlık karşısında üst mahkemeye gerekli itirazımızı yaptık. Yazarımızın haklarını, edebiyatı ve hakikati sonuna kadar hukuk yoluyla savunacağımızı tüm edebiyatseverlerle paylaşıyoruz.”

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…