Ana Sayfa Atölye İleri Yaratıcı Yazarlık: Korhan Altunyay’dan Yeni Kitap

İleri Yaratıcı Yazarlık: Korhan Altunyay’dan Yeni Kitap

4 dk okunur
0
0
15

İleri Yaratıcı Yazarlık: Korhan Altunyay’dan yeni kitap… Loti Kitap… Banliyö Ajans… Yaratıcı yazarlık atölyesi… Detaylar Kitap Magazin‘de…

İleri Yaratıcı Yazarlık

İleri Yaratıcı Yazarlık: Korhan Altunyay’dan yeni kitap

Yaratıcı yazarlık eğitmeni Dr. Korhan Altunyay’ın ileri yaratıcı yazarlık eğitimlerinde kullanılmak üzere yazdığı kitabı İleri Yaratıcı Yazarlık-Kurmayaca Demir Atmak yayımlandı. Kitap, yaratıcı yazarlık dersleri alan yazar adaylarının, bu eğitimlerden sonra anlatı sanatıyla ilgili neleri öğrenmesi gerektiğini anlatıyor.

Loti Kitap‘tan çıkan kitabın müfredatını, kendi eğitimleri doğrultusunda oluşturan yazar, roman ve öykülerde, usta yazarların kullandığı birtakım teknikleri bir araya getiriyor.

Kitaptaki başlıklar şöyle:

  • Kronotop
  • Üst Kurmaca/Metafiction
  • Metinler Arası İlişkiler
  • Katmanlaşma
  • Roman Türleri
  • Teknik Buluşlar
  • Jung ve Arketipleri

Basın bülteninden….

Her yazar, daha iyi bir metin yaratmayı, bu metnin okurlar ve eleştirmenler tarafından takdirle karşılanmasını ister. Birtakım duygu ve düşünceleri tekdüze değil, benzersiz yollarla anlatmak her yazarın amaçları arasındadır. Dr. Korhan Altunyay, İleri Yaratıcı Yazarlık isimli kitabında, temel yaratıcı yazarlık eğitimlerinde ve kitaplarında yer verilmeyen pek çok anlatım tarzını, Türk ve dünya edebiyatında adından çokça söz edilen roman ve öykülerden örnekler vererek anlattı.
Yazarlık yaratıcılık isteyen bir uğraştır, dili kullanarak bir duygu, düşünce ya da sorunu benzersiz yollarla anlatmak isteyen yazarın kullanabileceği birbirinden farklı pek çok teknik vardır. Kronotop, üst kurmaca, metinler arası ilişkiler, katmanlaşma, görsellerden yararlanma, metaforik anlatım, dilsel oyunlar ve arketip pek çok yazarın yabancısı olduğu tekniklerdir. Oysa başarılı olmuş, kitleler tarafından takdir görmüş ve çok satanlar listesine girmiş pek çok yazar zaman zaman bu teknikleri kullanarak anlatımlarını daha canlı bir hale getirmekte, duygu ve düşüncelerini yeni yollarla aktarmaktadır.

İleri Yaratıcı Yazarlık, yazarların bu gereksinimlerini karşılamak için yazıldı.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Atölye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Müzeler Bayram Tatilinde Rekor Sayıda Ziyaretçi Ağırladı

Müzeler bayram tatilinde rekor sayıda ziyaretçi ağırladı. Milli Saraylar Başkanlığına bağl…