Ana Sayfa Haber Alişan Kapaklıkaya ‘dan duygu dolu bir kitap: Ben Meryem Hayallerime Bilet Var mı?

Alişan Kapaklıkaya ‘dan duygu dolu bir kitap: Ben Meryem Hayallerime Bilet Var mı?

9 dk okunur
0
0
63

Alişan Kapaklıkaya ‘dan duygu dolu bir kitap: Ben Meryem Hayallerime Bilet Var mı? Yediveren Yayınları… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Alişan Kapaklıkaya ‘dan duygu dolu bir kitap: Ben Meryem Hayallerime Bilet Var mı?

Alişan Kapaklıkaya

“Siyah Pantolon” hikâyesi ile tüm Türkiye’nin gönlüne taht kuran Alişan Kapaklıkaya, yeni kitabı “Ben Meryem Hayallerime Bilet Var Mı?” ile sizleri yaşanmış etkileyici bir serüvene çıkarıyor. Yeni kitabında, 38 yıllık eğitimcilik yaşamında kendisine gelen mektuplar, mesajlar ve maillerin içerisinden seçtiği dramatik öykülere yer veren Kapaklıkaya, küçük kız çocuklarının toplumsal alanda yaşadıkları zorluklara odaklanıyor. Özellikle eğitim konusunda dezavantajlı durumdaki kız çocuklarını bekleyen can yakıcı konulardan bir diğeri de “çocukluklarını yaşayamadan küçük yaşta evlendirilmeleri…”

İşte tam da böyle bir trajedinin kurbanı olmaya aday küçük Meryem, bütün cesaretini toplayarak Kapaklıkaya’ya bir mektup yazar ve küçük kızın hayatı değişir. Yediveren Yayınları tarafından yayımlanan ve Alişan Kapaklıkaya’nın etkileyici kaleminden çıkan “Ben Meryem Hayallerime Bilet Var Mı?”yı, soluksuz okuyacaksınız. Yazar AlişanKapaklıkaya, onlarca yıllık eğitimcilik hayatı boyunca kendisine gönderilen binlerce mektup, mail ve mesajdan damıttığı birbirinden etkileyici ve dramatik öyküler paylaşarak bizleri cesur bir mücadelenin izini sürmeye davet ediyor.

Kapaklıkaya son kitabında, günümüz toplumunda küçük kız çocuklarının eğitimsiz bırakılmaları ve çocuk yaşta evlendirilmelerine odaklanarak bu travmayı yeniden düşünmemizi sağlıyor. Heyecan, hüzün ve mutluluğu içinde barındıran “Ben Meryem Hayallerime Bilet Var Mı?, Kapaklıkaya’nın ustalık eseri adeta. Bir önceki kitabı ‘Siyah Pantolun’ ile ailelere yeni bir bakış açısı kazandıran Kapaklıkaya, “Ben Meryem Hayallerime Bilet Var Mı? Kitabında da bu yaklaşımını devam ettiriyor.

KİTAPTAN…
“Merhaba Alişan Hocam,

Size bu mesajı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin Kilitlikapı köyünden yazıyorum. On beş yaşındayım. Polis Radyosu’ndaki programınızı beş haftadır dinliyorum. Ailem beni hiç görmediğim ve tanımadığım biriyle evlendirmeye kalkıyor. Ama ben evlenmek değil okumak istiyorum.

İlkokuldan beraber mezun olduğum iki arkadaşım vardı. Fatma daha çocuk olmasına rağmen ailesi onu kendinden çok yaşlı biriyle zorla evlendirmek istedi. Arkadaşım evlenmek istemediği için hayatına son verdi. Gülsüm ise on beş yaşındayken kendisine hiç sorulmadan evlendirildi ve şimdi çok mutsuz. Ben ne hayatıma son vermek ne de kaderime boyun eğmek istiyorum. Ben okumak istiyorum. Radyoda mektubunu okuduğunuz Şırnaklı öğrenci gibi benim de elimden tutar mısınız? Ben size yazmadıkça siz bana yazmayın. Çünkü bu babamın telefonu. Eğer yabancı bir erkekle mesajlaştığımı görürse beni de sizi de öldürür. Solmak üzere olan ve sizden gelecek eli umutla bekleyen sahipsiz bir çiçek.”

 

ALİŞAN KAPAKLIKAYA KİMDİR?

Eğitimci ve yazar kimliği ile tanınan Alişan Kapaklıkaya TRT Diyanet kanalında katılmış olduğu Yeni Güne Merhaba adlı programda paylaştığı, kardeşi ile başından geçen pantolon hikâyesi izleyenleri yasa boğdu. Video kısa sürede tıklanma rekoru kırdı. Kapaklıkaya “Sevginizi gösterin sevdiklerinize” mesajı ile tüm dinleyenlere ibret oldu.

Alişan Kapaklıkaya 1962 yılında Eskişehir Sivrihisar’da dünyaya gelmiştir. 5 kardeş olan Kapaklıkaya yoksul bir ailenin ilk evladıydı. Alişan Kapaklıkaya 1981-1985 yıllarında Marmara Üniversitesinden mezun oldu. 1985-2000 yılları arasında Adana merkezde bulunan liselerde öğretmenlik yaptı. Aynı zaman da 1987-1992 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

2000 yılında NLP ile tanıştı. NLP ve öğrenmeyi öğrenmek konusunda uzmanlık alarak uluslararası alanlarda çalışmalar yaptı. NLP’nin insan yaşamına getirdiği kaliteyi fark etti. Araştırmalarında derinleştikçe bizim türkülerin yabancıların sazıyla söylenemeyeceğini anladı. Öğrendiklerini önce kendi hayatına uyguladı. Etkili olduğunu anlayınca eğitimlere başladı. Şu anda Türkiye’yi ve dünyayı dolaşarak ailelere ve özellikle çocukların yüreğine sevgi ve huzur tohumları saçmaya devam ediyor.

ALİŞAN KAPAKLIKAYA’NIN ESERLERİ NELERDİR?
-Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?
-Bunları Kimseye Anlatmamıştım
-Aramızda Kalsın
-İçinizdeki Uyuyan Güzeli Uyandır
-Sevgi Bahçesinin Bahçıvanı
-Yüreğime Dokunan Eller
-Kalbime Girmeden Beynimde İşin Ne?

-Siyah Pantolon

– Siyah Pantolon Hikâyesi (+8 yaş)

-Ben Meryem Hayallerime Bilet Var Mı?

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…