Ana Sayfa Haber Türk Edebiyatı Dergisi Nisan Sayısı

Türk Edebiyatı Dergisi Nisan Sayısı

4 dk okunur
0
0
225

Türk Edebiyatı dergisi, her zamanki gibi yine dopdolu. Dergi, Ali Şir Nevai’yi dosya konusu yapmış. “Doğumunun 580. Yılında Türkçenin Büyük Şairi Ali Şir Nevai” başlıklı dosyada birbirinden farklı akademisyenin ve yazarın yazıları var. Kitap Magazin olarak Türk Edebiyatı’nın nisan sayısını mercek altına aldık.

Türk Edebiyatı dergisi, Türk Edebiyatı Vakfı

Türkiye’nin en köklü edebiyatı dergilerinden biri olan Türk Edebiyatı, Ahmet Kabaklı tarafıdan kuruldu. Kabaklı’nın vefatının ardından dergi, önce Beşir Ayvazoğlu yönetildi. Şu sıralarda dergi Bahtiyar Aslan tarafından yönetilmektedir. Türk Edebiyatı, Türk Edebiyatı Vakfı’na bağlı olarak yayımlanıyor. Vakıf’ta Çarşamba Sohbetleri düzenleniyor ve bu yüzden adeta bir mektep gibi çalışıyor. Birbirinden farklı yazar ve akademisyenin konuk olduğu Çarşamba Sohbetlerinde bilimsel ve düşünsel konular üzerine sunumlar yapılıyor. Hatta Vakıf, zaman zaman çalıştaylar da düzenleyerek kültür ve edebiyat hayatına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Türk Edebiyatı dergisi nisan sayısı

Türk Edebiyatı dergisinin nisan sayısında büyük Türk şairi, Doğu Türkçesinin kutbu Ali Şir Nevai dosya konusu yapılmış.”Doğumunun 580. Yılında Türkçenin Büyük Şairi Ali Şir Nevai” başlıklı dosyada çok kaliteli ve dikkat çekici yazı var. Vahit Türk’le yapılan “Ali Şir Nevai Sağlığında Bütün Türk Ülkelerine Ulaşmıştı” başlıklı söyleşinin dışında Nergis Biraz “Nevai Ekolü, Türk Dünyasına Etkileri ve Ortak Türkçe” Emek Üşenmez “Modern Özbek Edebiyatında Mir Ali Şir Nevai” İbrahim Hakkul “Ali Şir Nevai’ye Adanmış Bir Ömür” Rahmankul Berdibay “Ali Şir Nevai’nin Büyük Dileği” Kamil Uğurlu “Büyük Dostluğun Destanı ‘Gülden Kefen İtmek Gerek'” başlıklı yazılarıyla dosyaya katkıda bulunmuşlar.

Dosya konusunun dışında Beyhan Kanter ile “Güncel Edebiyatın Yükünü Hikaye Taşıyor” başlıklı bir söyleşi de bulunuyor. Derginin nisan sayısına Fatma Zehra Beyaz, Yusuf Selman, Süreyya Karaca Hanönü, Tacettin Şimşek, Yaşar Bedri ve Ertuğrul Karakuş da yazı ve şiirleriyle katkıda bulunmuş.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…