Ana Sayfa Haber Toplumsal Tarih Dergisinin 328. Sayısı Okurlarla Buluştu

Toplumsal Tarih Dergisinin 328. Sayısı Okurlarla Buluştu

5 dk okunur
0
0
127

Toplumsal Tarih dergisinin 328. sayısı okurlarla buluştu. Dergi 12 Mart muhtırasını dosya konusu yapmış. Birbirinden seçkin yazıların bulunduğu dergi, hem internet sitelerinden hem de satış noktalarından alınabilir. Kitap Magazin Toplumsal Tarih dergisinin 328. sayısını tanıtıyor.

Toplumsal Tarih dergisinin 328. sayısı çıktı

Bu sayıda Türkiye’nin darbeler tarihinin önemli köşe taşlarından birisi olan 12 Mart Muhtırası’nın ellinci yılı vesilesiyle Elçin Macar editörlüğünde kapsamlı bir dosya hazırlanmış. Ertuğrul Kürkçü yazısında, Gladio- MHP ilişkisine dikkat çekerken 12 Eylül’e giden yolun taşlarının nasıl döşendiğini irdeleyip günümüzdeki yansımalarını da tahlil ediyor. Fahri Aral 12 Mart muhtırası ardından gelen darbelerin ve müdahalelerin bakiyesine ilişkin tespitlerde bulunuyor.

Zafer Üskül yazısında 12 Mart muhtırasından sonra ortaya çıkan reform beklentisiyle askeri müdahaleye verilen desteğin kısa bir süre sonra aydınlara yönelik başlayan tutuklamalarla büyük bir hayal kırıklığına dönüştüğünü aktarıyor. Toplumsal Tarih dergisinde Baskın Oran genç bir Mülkiye asistanı olarak darbenin öncesi ve sonrasına dair tanıklığını bugünden geçmişe doğru bütünlüklü bir analizle yoğuruyor. Çimen Günay Erkol çalışmasında 12 Mart Muhtırası’na giden yolda yayımlanan bazı edebi eserlerin militarizm ve erkek-egemen kültür eleştirisi yaparak muhtıradan sonraki yayınlananlarla birlikte bir süreklilik arz ettiğini anlatıyor.

Elçin Macar “kontrgerilla” kavramını ilk kez Talat Turhan’ın Bomba Davası’nda yargılanırken kullanmasına atıfla, Turhan’ın yaşamı ve eserleri üstünden bu tartışmaların Susurluk, Ergenekon vb. tariflerle günümüze kadar nasıl sürdüğünün tasvirini yapıyor. Mesut Uyar ve Konstanstinos Travlos İnönü muharebelerinin 100. yıldönümünde Türk ve Yunan tarafları açısından muharebenin siyasal ve askeri sonuçlarını değerlendiriyor. Tuba Demirci, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararının kadın hakları mücadelesi açısından ne anlam ifade ettiğini ve kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesindeki yerini tarihsel bağlamı içerisinde tartışıyor. Yaprak Zihnioğlu ise yazısında bir hak savunucusu olarak Latife Bekir Çeyrekbaşı’nın Cumhuriyetin kurulmasının ardından girişilen reformları desteklemek ile kadın hakları savunusundan taviz vermeme arasında yaşadığı gitgelleri aktarıyor. Emine Önel Kurt ve Zerrin İren Boynudelik’in “Resimdeki Tatlar” yazı dizisi “Topraktan Tuvale Meyveler” ile devam ediyor. Emel Seyhan’ın hazırladığı “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” yazısında Nisan 1921’de yayınlanmış haberler bulunuyor.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…