Ana Sayfa Haber Türk Dünyasının Yazarları Film Oluyor

Türk Dünyasının Yazarları Film Oluyor

3 dk okunur
0
0
22

Türk dünyasının yazarları film oluyor. yapılan “Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali” çerçevesinde A. Süleyman Çolpan, Ahmet Baytursun, Cengiz Aytmatov, Toktobolot Abdumomunov, Hüseyn Cavid, Mahtumkulu Firaki ve Süleyman Çelebi’nin yaşamları sinemaya aktarılıyor. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Türk dünyasının yazarları film oluyor

Türk dünyasının yazarları film oluyor

Dokuzuncusu yapılan “Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali” çerçevesinde A. Süleyman Çolpan, Ahmet Baytursun, Cengiz Aytmatov, Toktobolot Abdumomunov, Hüseyn Cavid, Mahtumkulu Firaki ve Süleyman Çelebi’nin yaşamları filme aktarılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneğince dokuzuncu yapılan “Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali” bu sene Türk dünyasının edebiyatçılarının öykülerini konu edinecek.

Bu sene 9. yapılan festival çerçevesinde düzenlenmiş olan senaryo yarışması sonuçlanırken kısa film yarışması için başvurular alınıyor.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY) “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti”nin Bursa ilan edilmesini ön plana çıkaran komite “Edebiyattan Sinemaya” alt başlığı ile Türk dünyasının edebiyatçılarının öykülerini sinemaya aktaracak.

Festivalin temasındaysa Özbekistan’dan Abdülhamid Süleyman Çolpan, Kazakistan’dan Ahmet Baytursun, Kırgızistan’dan Cengiz Aytmatov ve Toktobolot Abdumomunov, Azerbaycan’dan Hüseyn Cavid, Türkmenistan’dan Mahtumkulu Firaki ve Türkiye’den Süleyman Çelebi gibi önemli kişilerin yaşamları konu edilecek.

Bu çerçevede gerçekleşecek olan yarışmada seçilen en iyi 7 senaryo, profesyonel bir ekip ile filmleştirilecek, kısa film yarışmasında da en iyi 7 kısa film gösterime sunulacak.

Kaynak AA.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…