Ana Sayfa Haber PEN Ayın Kitabı Belli Oldu

PEN Ayın Kitabı Belli Oldu

2 dk okunur
0
0
12

PEN ayın kitabı belli oldu… PEN… YKY… Behçet Necatigil… Ayın kitabı… Tercümemi Nasıl Buldunuz? Detaylar Kitap Magazin‘de…

PEN Ayın Kitabı

PEN ayın kitabı belli oldu

Türkiye çok zor günlerden, şiddet günlerinden geçiyor ama  biz, “biz işimize bakalım”.  2022 nin ilk ayında seçimimizi edebiyatın  kucaklayıcı, zihin açıcı,  birleştirici yanından yana yaptık. Ocak Ayı  Kitabı olarak Behçet Necatigil ustanın “Tercümemi Nasıl Buldunuz?” kitabını (Yapı Kredi Yayınları)  seçtik. Bu eser Necatigil’in Alman akademisyenler Otto Spies, Annemarie Schimmel, Horst Wilfrid Brands ve Avusturyalı Türkolog Andreas Tietze’yle 1940’lı yıllarda başlayıp 1980’lerin ortasına kadar süren mektuplaşmalarını bir araya getiriyor.

“Ne paraya çevrilmez, biz onun peşindeyiz,” diyen Necatigil’in her hali birbirinden kıymetli: Şiir hali, yazı hali, çeviri hali, derviş hali, hoca hali. Bir de edebiyat âşığı hâli ki değerini bilen bilir. O aşkla inandığı-beğendiği ne varsa tanıtır, anlatır, peşini bırakmaz. Önünü kesemezsiniz. Kızı Ayşe Sarısayın kitabın önsözünde onun çeşitli yazarların eserlerini basmak için nasıl çırpındığını anlatırken, “Böyle örnekler, Necatigil’in içe dönük, çekingen yapısına rağmen konu edebiyat olduğunda nasıl farklılaştığının da göstergesi” demiş. Çok doğru söylemiş! Behçet Hocamızın her işi gibi bu işi de çok güzel.

PEN Yazarlar Derneği

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…