Ana Sayfa Haber Teoman Öztürk Mekân Öyküleri Yarışması-4 Sonuçlandı

Teoman Öztürk Mekân Öyküleri Yarışması-4 Sonuçlandı

9 dk okunur
0
0
27

Teoman Öztürk Mekân Öyküleri Yarışması-4 sonuçlandı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Teoman Öztürk Mekân Öyküleri Yarışması-4 sonuçlandıTeoman Öztürk Mekân Öyküleri Yarışması

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, 1973-1980 yılları arasında TMMOB Başkanlığı yapan Mimar Teoman Öztürk’ün kentlere, yaşama ve toplumsal mücadeleye olan inancının ve katkılarının geliştirilerek sürekliliğini sağlamak, bugün yürütülen kentsel ve mekânsal mücadelede sanatın, sanatçının varlığına olan ihtiyacımızı ve özlemimizi açığa çıkarmak, kentsel/mekânsal yaşam mücadelesini sanat ile buluşturmak amaçlarıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “TEOMAN ÖZTÜRK MEKÂN ÖYKÜLERİ YARIŞMASI” sonuçlanmıştır.

Tek aşamalı ve ulusal olarak gerçekleştirilen yarışma için raportörlüğe 17 Kasım 2023 tarihine kadar farklı disiplinlerden katılımcıların yazdığı toplam 45 adet öykü teslim edilmiştir.

Serpil Güvenç, Muteber Osmanpaşaoğlu, Yavuz Önen, Funda Şenol ve Arif Şentek’ten oluşan Seçici Kurul ilk toplantısını 16 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirmiştir.

Buna göre Seçici Kurul tarafından;

– Öykülerin şartnamede belirtilen kriterlere uygunluğu,
– Türkçe dil özelliklerinin doğru kullanılması,
– Mekân kurgusunun yeni bir bakış ve yorum ile birlikte ele alınıp alınmadığı,
– Öykünün akışı ve yaratılan karakterlerin öykü akışı ile örtüşerek yaşaması kriterleri dikkate alınarak 14 adet öykü yeniden değerlendirilmek üzere belirlenmiştir.

20 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilen ikinci toplantıda ise Seçici Kurul’un oy çokluğuyla yayınlanmaya ve ödüle layık gördüğü üç öykü seçilmiştir:

1. ÖDÜL: ATGN777 rumuzlu ANIL ÇETİNEL ÖRSELLİ, “BİR GARİP”

Hem Ankara hem de edebiyat için önemli bir figür olan Orhan Veli’nin ele alınarak başarılı bir şekilde kurgulanmış ve iyi anlatılmış olması, Ankara’yı sosyal ve kültürel olarak bir gezinti hissiyatıyla okuyucuya aktarabilmesi,  mekânsal tasvirlerin başarılı bir şekilde ele alınması, dilin ve anlatımın yetkin bir şekilde kullanılması, akıcı olması, hem bir mekân öyküsü olması hem de kent tarihinin nasıl yok edildiğinin üzerinde durması yarışmanın değerlendirme kriterlerine uygun bulunarak birinciliğe layık görülmüştür.

Jüri tarafından öykü kurgusu “ilginç ve başarılı’’ bulunmuş; kurgusunda seçtiği kimlik ve mekân olarak Ankara’nın geçmiş ve şimdiki zaman karşılaştırılmasının hikâye bütünlüğünde işlenmesinin yanı sıra öyküde yaratılan kurgu içerisindeki Orhan Veli’nin konuşmalarının o dönem kullanılan dil üzerinden aktarılması başarılı olarak değerlendirilmiştir.

2. ÖDÜL: YZUM728 rumuzlu MURAT MIHÇIOĞLU, “KARARI BEKLERKEN”

Meslek odalarına yönelik siyasi ve hukuki baskıları konu edinen, gelecekte geçen distopik bir öyküdür.  TMMOB ve odaların yaptığı mücadeleyi, günümüz şartlarını ve gelişme ihtimallerini dikkate alan bir perspektifle okuyucuya aktarması, mekân kurgusu ve mekânın hissettirdiklerine dair anlatımın başarılı olması, öykünün sürükleyiciliği ve beklenmedik bir şekilde tamamlanması, kentsel ve fiziksel dönüşümün yarattığı travmayı anlatması yarışmanın değerlendirme kriterlerine uygun bulunarak ikinciliğe layık görülmüştür.

3. ÖDÜL: ASYA009 rumuzlu BARIŞ DURUKAN, “GAR GAZİNOSU”

Şşehrin sembol mekânlarından ve erken cumhuriyetin ilk yapılarından biri olan “Ankara Garı’’nı konu edinmiş olan bir mekân öyküsüdür. Şehre gelen yolcunun şehirle karşılaştığı ilk mekân olan, aynı zamanda sosyal ve kültürel bir mekân olmasıyla çok etkileyici bulunan garın konu edilmesi jüri tarafından başarılı bulunmuştur. Bir sembol mekân üzerinden tüm cumhuriyet değerlerinin yok oluşunu anlatmasıyla öne çıkması, duygusal ve duyarlı bulunması, Ankara ve Ankara’nın gelişimini tanımlayan mekân olarak garın okunabilmesi ve kentsel dönüşümün hoyratlığını bina ölçeğinde anlatımının kurgusal açıdan başarılı olması sebebiyle üçüncü öykü seçilmeye layık görülmüştür.

Ödüllerin yanı sıra Seçici Kurul, yarışmaya katılan öyküler arasından yedi öyküyü de “okunmaya ve yayınlanmaya değer öykü’’ olarak değerlendirmiştir. Bu öykülerin yarışmaya ait internet sitesinde yayınlanmasına karar verilmiştir:

ASYA009 rumuzlu Barış Durukan – “ASLANLI EVİN SON KÜKREYİŞİ”

RMST178 rumuzlu Hikmet Temel Akarsu – “BEYOĞLU DÜŞERKEN”

DRON787 rumuzlu Onur Özlü – “GARİP DOST”

SAFİ870 rumuzlu Melodi Holago – “HACI ABİ”

ARYA188 rumuzlu Hüseyin Opruklu – “MÜREKKEP LEKESİ”

ARYM078 rumuzlu Aysel Kaymaz – “RAHMA’NIN BAHÇESİ”

ANKS332 rumuzlu Pervin Yıldırım – “ÜSTÜ KALSIN”

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi Yayımlandı

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi yayımlandı… 5-6 Haziran 2024&#…