Ana Sayfa Haber Kültür Bakanı Ersoy’dan “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” Mesajı

Kültür Bakanı Ersoy’dan “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” Mesajı

4 dk okunur
0
0
38

Kültür Bakanı Ersoy’dan “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” mesajı… 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Kültür Bakanı Ersoy

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Ersoy’un mesajı şöyledir:

“Yenilikçiliğin ve yaratıcılığın sürdürülmesinde büyük rol oynayan fikri mülkiyet haklarına ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla 26 Nisan günü, 2000 yılından bu yana “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” olarak kutlanıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından bu yılın teması “Fikri Mülkiyet ve Kadın/ İnovasyonu ve Yaratıcılığı Artırmak” olarak belirlendi.

Bu tema çerçevesinde, daha fazla kadının fikri ve sanatsal yaratıcılıklarıyla işlerine değer katmaları için fikri mülkiyet sisteminden daha fazla yararlanmalarını ve farkındalıklarını artırmayı hedefliyoruz.

Telif Hakları Genel Müdürlüğümüz vasıtasıyla, fikriyatımızı eyleme dönüştürmek için bilim, kültür, sanat hayatındaki katkıları ile fikri mülkiyet sisteminin parçası olmuş başarılı kadınlarımız ile 26 Nisan günü dijital bir panel düzenleyeceğiz. Söz konusu toplantıda kültürel, sanatsal, ilmi ve fikri her türlü yaratım ve üretim yolculukları üzerinden; yaratıcı kültür endüstrilerinde yer almak isteyen kadınlarımıza, gençlerimize ışık tutularak, fikri mülkiyet sisteminin önemi masaya yatırılacak.

Dünyada ve ülkemizde kadınlar, hızla gelişen teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte sürdürülebilir bir geleceğin kapılarını aralayarak yeni eser türlerinin ve ekonomi modellerinin doğmasına önemli katkılar sağlıyorlar.

Bakanlık olarak toplumun ve özellikle de kadınların yaratıcı potansiyelini artırmak böylelikle ülkemizin kültür, sanat üretiminin gelişimini sağlamak ve bu üretimlerin adil ve dengeli bir biçimde korunmasını güvence altına almak için kararlılıkla çalışıyoruz. Sizlerin de bu günün, anlamına ve değerine sahip çıkacağınıza olan inancımla tüm eser sahiplerimizin, sanatçılarımızın, yenilikçi ve yaratıcı kadınlarımızın ve kültür endüstrilerimizin gelişimine katkı sağlayan tüm emekçilerin Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nü kutluyorum.”

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…