Ana Sayfa Haber Bağlılık Hasan Filmi Oscar Adayı

Bağlılık Hasan Filmi Oscar Adayı

3 dk okunur
0
0
27

Bağlılık Hasan filmi Oscar adayı… Yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı “Bağlılık Hasan” Türkiye’nin Oscar adayı oldu.  Detaylar Kitap Magazin‘de…

Bağlılık Hasan Filmi Oscar Adayı

Bağlılık Hasan filmi Oscar adayı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüyle sinema sahasındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinin temsilcilerinin oluşturduğu seçici kurul “Yabancı Dilde En İyi Film Dalı”nda ülkemizin adayını tespit etmek için değerlendirme toplantısı yaptı.

Başvuran filmlerin incelendiği kurulda, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan” filminin, Akademi Ödülleri’ndeki (Oscar) adayı olarak ülkemizi temsil etmesine karar verildi.

Töreninin, gelecek sene mart ayında yapılması düşünülüyor.

Film hakkında

Yönetmenliğiyle senaristliğini Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı “Bağlılık Hasan” filminin dünya prömiyeri 74. Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde yapılmıştı.

Kaplan Film ile Sinehane ortak yapımı filmin başrollerini Umut Karadağ ile Filiz Bozok üstlenirken, Mahir Günşiray da konuk oyuncu olarak rol alıyor.

Eser, yaşamını babasından kalan meyve bahçesiyle domates tarlası ile temin eden Hasan’ın öyküsünü dile getiriyor.

Hasan ve eşi Filiz’i tanıdıkça, seneler boyu verdiği güç yaşam savaşları içerisinde yalnızca kendi amaçlarına uygun olarak hareket ettiğini, davranışlarının diğer insanlar üstündeki tesirlerini çok da düşünmedikleri anlaşılıyor. Senelerdir bekledikleri güzel haberi alarak Hac için Mekke’ye gitme hazırlıkları yaptıkları günlerde, Hasan geçmişi ile hesaplaşarak bir vicdan muhasebesi yapmaya başlıyor.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…