Ana Sayfa Haber Sennur Sezer 2021 Ödülleri Açıklandı

Sennur Sezer 2021 Ödülleri Açıklandı

4 dk okunur
0
0
216

Sennur Sezer 2021 ödülleri açıklandı. 2021 Sennur Sezer Şiir Ödülü’nü ‘Miskin Peri’ dosyasıyla Can Hakman, Öykü Ödülü’nü de ‘Hayatlarınızdan Alacaklıyım’ dosyası ile Tunç Kurt’un oldu. Ödüller 12 Haziran’da kazananlara verilecek. Ayrıntılar Kitap Magazin‘de…Yorgun Çingene | Kültür-Sanat Haberleri

Sennur Sezer 2021 Ödülleri Açıklandı

Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap iş birliği ile düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülü’nün sonuçları açıklandı. Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen yarışmada şiir ödülünü Can Hakman’ın ‘Miskin Peri’, öykü ödülünü ise Tunç Kurt’un, ‘Hayatlarınızdan Alacaklıyım’ dosyaları kazandı.

Şiir ödülü Can Hakman’a verildi 

A. Hicri İzgören, Orhan Alkaya, Nalan Çelik, Gülce Başer ve C. Hakkı Zariç’ten oluşan seçici kurul, “zengin ve güçlü imge dünyası, bilinçli, zeka yüklü dil kurgusuyla” Can Hakman’ın ‘Miskin Peri’ dosyasını 2021 Sennur Sezer Şiir Ödülü’ne oy birliğiyle değer buldu.

Seçici Kurul iki dosyaya da özel ödül verdi. Uygur Orhan ‘Kuşluk Vakti Ekmekleri’ dosyasında yansıttığı emeğin dünyasıyla, Murat Tenetoğlu da “L’ekhidna” dosyasında ortaya koyduğu güçlü, sert ve özgün diliyle Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer bulundu.

Öykü ödülü Tunç Kurt’a verildi

Öykü ödülü ise Tunç Kurt’un, ‘Hayatlarınızdan Alacaklıyım’ adlı dosyasına verildi. Ödülün gerekçeli kararında “Nefes nefese ama aksamayan, yer yer yazarın bile isteye frene bastığını hissettiğimiz, sağlam bir kurguya yaslanan, öfkesi demli öyküler yazan Tunç Kurt, edebiyatımızın modernist damarında akacak bir yazar” denildi. ‘Hayatlarınızdan Alacaklıyım’ dosyasıyla Tunç Kurt, toplumsal sorunları farklı bir bakış açısıyla öykülerinde başarıyla işleyebilmiş olması itibarıyla, Adnan Özyalçıner, Ayşegül Tözeren, Sibel Öz ve Ahmet Tulgar’dan oluşan jüri tarafından birincilik ödülüne değer görüldü.

Nalan Barbarosoğlu’nun, sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı toplantıda jüri üyeleri ‘Sevildiğini Bil Gökkuşağı’ adlı dosyasıyla Zekeriya Şimşek’i Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer buldu.

Sennur Sezer’in doğum günü olan 12 Haziran’da yapılacak törenle sahiplerine verilecek plaketlerin yanı sıra Manos Kitap, Can Hakman’nın ‘Miskin Peri’, Tunç Kurt’un ‘Hayatlarınızdan Alacaklıyım’ dosyalarını yayımlayarak okurlarla buluşturacak.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Gölgeler İçinde Yapımına Los Angeles’tan Ödül

    TRT Ortak Yapımı “Gölgeler İçinde” filmi, Los Angeles’ta düzenlenen Güne…
Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…