Ana Sayfa Haber Özel Tiyatrolara Destek

Özel Tiyatrolara Destek

4 dk okunur
0
0
41

Özel tiyatrolara destek… Kültür ve Turizm Bakanlığı, pandamı döneminde özel tiyatrolar için toplamda 36 milyon 500 bin lira destek bütçesi ayırdı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Özel Tiyatrolara Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel tiyatroların temsilcileriyle ve sektördeki paydaşları ile görüşmelerde bulunarak mevzuat değişiklikleriyle tiyatroların çalışmalarını kolaylaştıran uygulamaları devreye soktu. Projeler ile, özel tiyatrolardaki oyunların fiziki ve dijital ortamlarda sanatseverler ile buluşturulması ile yerli oyun yazarlarının yapıtlarının sektöre tanıtılması amaçlanıyor.

1267 tiyatro eserine destekte bulunuldu

Geçen senenin Nisan ayından bu tarafa “Özel Tiyatroların Projelerine Yapılan Yardımlar, Dijital Tiyatro, Tiyatrolarımız DT Sahnelerinde, Dijital Tiyatro Arşivi” başlıklı projeler çerçevesinde 1267 tiyatro yapıtına toplamda 36 milyon 500 bin lira destekte bulunuldu. Özel tiyatrolardaki eserlere yönelik yardımlar çerçevesinde 328 özel tiyatroya 12 milyon lira verildi.

Devlet Tiyatrolarının sahneleri özel tiyatrolara tahsis edildi

“Tiyatrolarımız DT Sahnelerinde” projesiyle Devlet Tiyatrolarının sahneleri özel tiyatrolara verildi. Bu proje ile 52 özel tiyatroya toplam 2 milyon 600 bin lira destekte bulunuldu.

Salgın şartlarına uygun olarak özel tiyatrolara oyunlarını Devlet Tiyatroları sahnelerinde art arda iki günde iki defa sahneleme imkanı verildi.

Kültür Bakanlığı bu proje çerçevesinde özel tiyatroların yapacağı turneler için gereken maddi destekleri de verdi. Özel tiyatroların bilet satışı vb. konularda hiçbir kaygı yaşaması sağlandı.

“Dijital Tiyatro Arşivi” projesi çerçevesinde Dijital Oyunlar ve Sesli Oyunlar için de destekler sunuldu. Dijital Tiyatro ve Sesli Oyun Projesi’yle Türk yazarların daha evvel hiç sahnelenmeyen oyunları özel tiyatrolar tarafından seslendirilip oyunlara ait ses kayıtları Bakanlıkça dijital ortamlarda paylaşılacak.

Bu çerçevede, Dijital Tiyatro Projesi’yle 420 özel tiyatroya toplamda 12 milyon 500 bin lira ödeyen Kültür Bakanlığı “Dijital Tiyatro Arşivi” için de 467 özel tiyatroya toplamda 9 milyon 400 bin lira destek verdi.

Başvurular 15 Haziran-15 Temmuz tarihlerinde

“Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik Değişikliği”yle özel tiyatroların en az oyun gösterim sayısı azaltıldı.

Özel tiyatroların temsilcileriyle ortak faaliyet grubu kuruldu ve tiyatrolara tiyatroların meslek gruplarından çalışan bulundurma koşulu getirildi. Tekrardan tanımlanan Değerlendirme Komisyonu’nda özel tiyatroları temsilen sanatçı bulundurulması gibi bir yenilik de getirildi.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…