Ana Sayfa Haber Kara Fatma Beyaz Perdeye Aktarılıyor

Kara Fatma Beyaz Perdeye Aktarılıyor

4 dk okunur
0
0
149

Kara Fatma beyaz perdeye aktarılıyor… Milli Mücadele kahramanı Kara Fatma’nın 2 Temmuz 1955’te Darülaceze Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Üsteğmen Kara Fatma’nın yaşamı, Milli Mücadelenin Kahraman Kadınlarını Anma Anılarını Araştırma ve Yaşatma Derneğinin çalışması ile filme aktarılıyor. Detaylar Kitap Magazin‘de.

Kara Fatma

Kara Fatma’nın hayatı film oluyor

Cesru olduğu için Atatürk tarafından “Kara Fatma” şeklinde adlandırılan Fatma Seher Hanım, ölümünün 66. yıl dönümünde bir filmle ölümsüzleştiriliyor. Anadolu Ajansı‘nın verdiği habere göre Milli Mücadelenin Kahraman Kadınlarını Anma Anılarını Araştırma ve Yaşatma Derneği başkanı İlknur Bektaş, 14 yıldır yaptığı araştırmaları film senaryosuna aktarıyor. Bektaş, Kara Fatma’yla alakalı bilgilere ulaşmak üzere Darülaceze’de bulduğu kimlik bilgilerinden yola çıkarak arşiv taramaları yapmış. Araştırmalar sonucunda aile bilgilerine ulaşılan Kara Fatma’nın mezar yeri de bulundu. Kara Fatma,  evlatlarını bir akrabasına bırakıp, asker eşi ile beraber önce Edirne’ye gitti, eşinin şehit olmasının ardından Halide Edip’in Sultanahmet’teki konuşmasını dinledi, Atatürk’ün Samsun’a gitmesiyle de kendisi de Samsun’a gitti.

Kara Fatma’nın hayatıyla ilgili senaryo yazdığını, film çekimleri için harekete geçtiklerini kaydeden Bektaş, “Üsteğmen Kara Fatma’nın parmak damgalı kimliğindeki adının Mahi olduğunu görünce hem toplumu bilgilendirmek hem de onun yaşadığı süreci, Milli Mücadele’nin ne zorluklarla yapıldığını göstermek ve tüm bunları bir de kadın gözünden anlatmak için senaryosunu yazdım. Şimdi filminin yapılması için harekete geçtik. Oyuncularla görüşmeler yapılıyor. Mekanlar konusunda netlik kazandık. Son bir buçuk senedir film için mesai harcıyoruz.” diye konuştu.

Üsteğmen Kara Fatma’nın ölüm yıl dönümünde 7 seneden bu yana anma töreni düzenlediklerini dile getiren Bektaş, 2 Temmuz’da Kulaksız’daki mezarı başında herkese açık tören düzenleyeceklerini sözlerine ekledir.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi Yayımlandı

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi yayımlandı… 5-6 Haziran 2024&#…