Ana Sayfa Haber Merdiven: Bahar Umurtak’tan Yeni Kitap

Merdiven: Bahar Umurtak’tan Yeni Kitap

4 dk okunur
0
0
135

Merdiven: Bahar Umurtak’tan yeni kitap… Mısır mitolojisi… Postmodernizm… Roman… Çağdaş Türk romanı… Yazarlar… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Merdiven: Bahar Umurtak’tan yeni kitap

Dünya Bir Meyve Bahçesidir isimli kitabının yanı sıra Gülden Zengin’le Geçiş isimli kitabı kaleme alan Bahar Umurtak Merdiven isimli postmodern romanını yayımladı. Mısır mitolojisinden yararlanarak yazdığı kitabında üstkurmaca ve metinlerarasılık tekniklerini yoğun olarak kullanan yazarın eserinin ciddi bir emek mahsulü olduğu anlaşılıyor.

Tanıtım bülteninden…

Hoş geldiniz!

Sizi MÖ 1944 yılında adıma yapılan dikilitaşımda karşılıyorum. Beni, 5th Avenue üzerinde yer alan Met Müzesi’nde görebilirsiniz. Ben Mentuwoser. Bacakları aslan ayakları şeklinde yapılmış olan sandalyede oturan benim. Bu aslan motifinin ne manaya geldiğini okumaya devam ederseniz bulacaksınız. Hatta sol elimde tuttuğum beyaz peçetenin bile biz, Mısırlılar için derin bir anlamı var. Hepsini anlatacağım…

Düniada hiçbir şey göründüğü gibi değil. İşte beni de cenaze törenimde, tepesine kadar yiyeceklerle dolu bir masada resmetmişler… Kral 1.Sesostris’in adıma diktirdiği stelin üst bölümünde hiyeroglif ile kazınmış metin beni anlatıyor… Dayanamayacağım… Beni boş verin şimdi! İşte; söylüyorum, ben ölümsüzlüğün formülünü budum! Size bahsetmek istediğim esas konu bu! Efsaneler, diriliş Tanrısı Osiris’in ölümsüzlüğün sembolü olduğunu söyler. Doğru ama o bir tanrıydı. Bense, işte gördüğünüz gibi, et ve kemiğim. Sizden farkım yok, insanım. Gılgameş’in ölümsüzlüğü arayış hikayesinden çok farklı benim maceram. Ben aramadım, o, beni buldu. Yaşadığım düniasal olaylar beni dirilişime götürdü… Anlatacağım ama buraya kadar sabırla okumaya devam eden sizleri, doyurmadan göndermem!

Soframıza buyurun lütfen…

Bahar Umurtak kimdir?

Bahar Umurtak, Deneme, Din Felsefesi, Edebiyat kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Dünya Bir Meyve Bahçesidir, Geçiş olarak sayılabilir.

Bahar Umurtak kitapları; Cinius Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
Bahar Umurtak tarafından yazılan son kitap “Geçiş”, Cinius Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur. Son olarak Merdiven isimli romanı Mythos Yayınlarından çıktı.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Edebiyatist Kristal Kalem Ödüllerine Başvurular Alınıyor

Edebiyatist Kristal Kalem Ödüllerine başvurular alınıyor. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 202…