Ana Sayfa Haber Kütahya’da Kazı Çalışmaları

Kütahya’da Kazı Çalışmaları

2 dk okunur
0
0
33

Kütahya’da kazı çalışmaları… Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki 8 bin senelik geçmişi bulunan Tavşanlı Höyük’teki kazılar başladı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Kütahya'da Kazı Çalışmaları

Kütahya’da kazı çalışmaları

Hava çekimlerinde, kalp biçiminde göründüğünden “Kütahya’nın kalbi” ismi verilen höyükteki kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığıyla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi iş birliğinde “Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı” statüsünde gerçekleştirilecek.

Kütahya Valisi Ali Çelik, kazıların açılış törenindeki konuşmasında, bu çalışmaların 8 bin sene öncesine ışık tutacağını belirtti.

Kazı çalışmalarında ulaşılacak bulguların önemine atıf yapan Vali,

“Geçen süreçlerin her kademesinde farklı çağlara ait kalıntılar ve buluntularla belki de tarihin akışında, özellikle Batı Anadolu’nun ticaretinde, tarımsal üretiminde, madenciliğinde bizlere yeni bakış açısı kazandıracak. Buradaki kazı çalışmaları ilerledikçe Batı Anadolu’nun merkezi olduğuna dair bir sürecinde hep beraber tanıklığını yapacağız.” dedi.

Kazı çalışmalarına başkanı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan da çalışmalara ilişkin bir sunum yaptı.

Konuşmalardan sonra Vali Çelik ile protokol mensupları kazı alanında incelemeler yaptı. (Anadolu Ajansı)

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…