Ana Sayfa Haber Kocaeli’de Su Altı Kazıları Başladı

Kocaeli’de Su Altı Kazıları Başladı

3 dk okunur
0
0
39

Kocaeli’de su altı kazıları başladı. Kocaeli’ndeki Antik Kerpe Limanı’nın ortaya çıkarılmasına yönelik su altı kazı ve araştırma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Kocaeli'de Su Altı Kazıları Başladı

Kocaeli’de su altı kazıları başladı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yaptığı açıklama çerçevesinde, su altı kazı ve araştırma faaliyetleri müdürlük başkanlığında yürütülmektedir. Kerpe’deki su altı kazısı, Karadeniz kıyılarında gerçekleştirilen ilk su altı kazısı olması bakımından oldukça önemli.

Kazının başkanlığını Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük üstlendi, dalış programıysa profesyonel ekiplerce gerçekleştirildi.

Deniz müzesi oluşturulması hedefleniyor. Kazı çalışmalarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Belediyesi, Düzce Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Watsan Elektrik ve Kerpe Deniz Yıldızları Dalış Okulu da destek verdi.

Kültür Müdürlüğünün açıklamasında

“Kazı sonrası bölgede bulunan su altı kültür varlıkları tespit edilecek. Öte yandan Antik dönemden Osmanlı dönemine kadar deniz ticaret rotasının ve özellikle bu ticarete dair yoğun izler taşıyan bölgelerin tespitinin yapılması, bu tespitlerle bölgedeki alternatif turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve turizm potansiyelinin artırılması projenin en önemli hedeflerinden”

sözleri yer aldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, kazı faaliyetlerinin ekim ayına dek süreceği bildirdi. Taşdelen, bir deniz müzesi oluşturmayı ve Kandıra bölgesindeki turizme yeni varyasyonlar eklemeyi hedeflediklerini ifade etti. (TRT)

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…