Ana Sayfa Haber Kanada Polisinden “Kibar Olmayın!” Uyarısı!

Kanada Polisinden “Kibar Olmayın!” Uyarısı!

7 dk okunur
0
1
856

Evet, yanlış duymadınız; polislerden “kibar olmayın!” uyarısı…

Kaleme almış olduğu  Sana Da Bana Da Kanada (Kanada Göçmenlik Rehberi) isimli kitapla, Kanada hakkında birçok farklı ve ilgi çekici bilgiler paylaşan Kanada Göçmenlik Danışmanı ve Yazar Alev Şahin, kitabında yer verdiği ilginç anekdotlarla insanları şaşırtıyor. Gelin hep birlikte, bu kitapta yer alan anekdotlardan birisi olan Kibar Olmayın hikayesini okuyalım.

Kanada Polisinden “Kibar Olmayın!” Uyarısı!

Hiç duydunuz mu?

Birileri çıkacak ve size fazla kibar olmayın diyecek.

Hatta hiç kibar olmayın diyecek.

Evet, bu olayımız da Kanada’da gerçekleşti.

2019 yılının yaz aylarında Kanada’nın Edward Adası’nda Summerside şehrinde trafik kazalarının arttığı tespit ediliyor. E, doğal olarak toplum bilimciler, trafik polisleri ve uzmanlar kazaların artış nedenlerine yönelik hemen çalışma başlatıyorlar. Son zamanlarda meydana gelen kazaların kaza raporları ve görüntü kayıtlarını incelemeye başlıyorlar.

Yapılan çalışmalar sonucunda, şehirde artan trafik kazalarının nedeninin sürücülerin aşırı derece kibarlık yapmaları olduğu çıkıyor. Garip değil mi?

Meğerse sürücüler bu aşırı kibarlıklarından dolayı, birçok yerde geçiş üstünlükleri kendilerinde olmasına rağmen ya yayalara ya da diğer sürücülere yol veriyorlar. Buraya kadar durum aslında normal. Ancak yol veren sürücünün arkasından gelenler durumdan haberdar olmayınca kaza riski artıyor.

Şehrin trafik departmanı komiseri Jason Blacquiere, yaptığı açıklamada “Bu iyi niyet, insanlar diğer sürücülere karşı nazik olmaya çalışıyor ancak istemeden yollarda çok tehlikeli durumlar yaratıyorlar.” diyerek durumu özetlemiş ve eklemiş: “Biz, sadece halkı bilinçlendirmeye çalışıyoruz: Eğer yol seninse onu kullan.”

Bunun üzerine Summerside polis departmanları, resmî Twitter sayfalarından bir açıklama yapmak zorunda kalıyorlar:

“Sürücüler, lütfen kavşaklarda diğerlerine yol veren ‘kibar kişiler’ olmayın. Niyetiniz iyi olsa da kazalara neden olabilirsiniz. Geçen hafta bu nedenle birkaç kaza yaşandı.”

Ee, ne diyelim? Elbette ki hangi nedenle olursa olsun asla trafik kazaları yaşanmasın. Ancak sadece Kanada’da değil, umarım dünyanın her yerinde sürücülere karşı “Kibar olun!” yerine “Fazla kibar olmayın!” uyarılarının yapıldığı günleri görürüz.

Alev Şahin, Sana Da Bana DA Kanada (sf: 73-75)

Sana Da Bana Da Kanada

 

“Gerçek şu ki, Kanadalılar göçün, yaşamları için kaçan insanların, kendileri ve çocukları için daha iyi bir yaşam inşa etmek isteyen insanların Kanada’yı yaratan şey olduğunu, Kuzey Amerika’yı yaratan şey olduğunu anlıyorlar.”
Justin Trudeau – Kanada Başbakanı

“Kanadalılar dünyanın her yerinde doğuyor, bazen buraya gelmeleri biraz zaman alıyor.”
Wayne Potoroka – Dawson City Belediye Başkanı

Kanada’da yaşam nasıl?
Kanada’ya göç etmek kolay mı?
Kanada’ya göç etmek istiyorum ama nereden başlayacağım?
Kanada’ya göçmenlik için hangi şartları sağlamam gerekiyor?
Kanada vizesini nasıl alacağım?
Kanada’ya göç etmek isteyen herkesin aklında yukarıdaki gibi yüzlerce soru oluşuyor. Tüm bu soruların yanıtlarını almaya hazır mısınız?
Uluslararası eğitim ve göçmenlik danışmanı Alev Şahin, Kanada’ya göçmenlik konusundaki bütün sorulara yanıt veriyor.

Kanada’da yaşamdan Kanada’ya özgü olaylara, Kanada hakkındaki ilginç bilgilerden Kanada’ya nasıl göçmen olarak kabul edileceğinize kadar…

Kanada’nın eğitim sistemi, sağlık sistemi, göçmenlerin ve mültecilerin temel hakları, Kanada vatandaşlığıyla ilgili süreçler, göçmen ve mülteci politikaları, çalışma ve oturum izinleri, Express Entry, yatırımcı veya öğrenim gibi birbirinden farklı göçmenlik yolları, pratik vize alma yöntemleri ve Kanada vatandaşlık sınavı gibi birçok konu güncel şekliyle kitapta yer alıyor. (Tanıtım Bülteni)

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız.

 

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi Yayımlandı

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi yayımlandı… 5-6 Haziran 2024&#…