Ana Sayfa Haber Uzak Ülke Vizyona Giriyor

Uzak Ülke Vizyona Giriyor

3 dk okunur
0
0
92

Uzak Ülke vizyona giriyor. Yönetmenliğini ve senaristliğini Erkan Yazıcı’nın yaptığı film, 1925 senesinde, Karadeniz’de geçen bir mübadele öyküsünü alatıyor. Film, bugün vizyona giriyor. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Uzak Ülke

Uzak Ülke vizyona giriyor

Ödülü film Uzak Ülke bugün vizyona giriyor. Uluslararası Soçi Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü alan eserin yönetmeni Erkan Yazıcı, Anadolu Ajansı‘nın haberine göre filmin “merhamet ve güzellik arayışı” olduğunu ifade edip, sinema sanatında merhametle güzelliğin peşinde olduğunu, evreni bu duyguların kurtaracağına inandığını belirtiyor.

Filmin öyküsünün, Cumhuriyet’in kurulduğu ilk senelere yoğunlaştığını belirten Erkan Yazıcı, şunları söyledi:

“Uzak Ülke, iki öteki karakter üzerinden hikayesini şekillendiriyor. Birisi Binbaşı Osman; Milli Mücadele’ye büyük emeği geçmiş ulusal bir kahraman. Diğeri ise Yunanistan’a gönderilecek 12 yaşında bir Rum çocuk. Bu iki insan, benzer kaderin onları bir araya getirmesi sonucu Karadeniz’in kıyısında bir kampta zorunlu bir gemiyi beklemek durumunda kalıyor. O esnada görünürde ona bakıcılık yapan fakat kendisi de bir tutuklu olan Binbaşı Osman’ın hikayesiyle filmi tamamlıyoruz.”

Erkan Yazıcı, 2018’in sonlarında yapılan çekimlerin beş haftada bittiğini belirtip, uzun süren post prodüksiyon evresinde festival seyircisine ve ana akım seyirciye uygun bir filmin ortaya çıktığını ifade etti.

Uzak Ülke’nin ilk defa 2020 yılında İstanbul Film Festivali’nde seyircilerin karşısına çıktığının söyleyen yönetmen ve senarist Erkan Yazıcı şunları kaydetti: “Film, 12 ülkede, çok değerli festivallerde gösterildi. Bana ve kendisine çeşitli ödüller kazandırdı. Festival süreci hala devam ediyor.”

Yapımcılığını Altın Yazıcı’nın gerçekleştirdiği filmin görüntü yönetmeni Murat Karabina. Kurgusunu Umut Sakallıoğlu, müzikleriniyse Burak Beşir gerçekleştirdi. Filmin başrolünde arasında Haydar Şişman ile Abdurrahman Gönan bulunuyor.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Rota Yeniden Oluşturuluyor’la Rotalar Yeniden Bulunuyor

Rota Yeniden Oluşturuluyor ile rotalar yeniden bulunuyor… Dilek Cesur… Yediver…