Ana Sayfa Haber Türk Yapımı Pota Filmi İspanya’dan Ödül Aldı

Türk Yapımı Pota Filmi İspanya’dan Ödül Aldı

3 dk okunur
0
0
125
Türk Yapımı Pota Filmi

Türk yapımı Pota filmi İspanya’dan ödül aldı. Yönetmenliğiyle senaristliğini Ahmet Toklu’nun yaptığı Pota isimli Türk yapımı film, İspanya’da gerçekleştirilen 21. Cerdanya Film Festivali’nde en iyi film için verilen “Toplumsal Bakış Ödülü”nü aldı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Türk Yapımı Pota Filmi

Türk yapımı Pota filmi İspanya’dan ödül aldı

Türk yapımı Pota filmi, İspanya’da yapılan 21. Cerdanya Film Festivali‘nde en iyi filmler için verilen “Toplumsal Bakış Ödülü”ne layık görüldü.

Yönetmenliğiyle senaristliğini Ahmet Toklu‘nun yaptığı TRT ortak yapımı Pota filminin yapımcılığınıysa Halil Kardaş üstlendi.

Sınıf farklılıklarını basketbol üstünden sergileyen yapım, yaşamlarını sürdürdükleri mahalleye basket potası yapan dezavantajlı kesimlerin çocuklarının mücadelesi üzerine odaklanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenmiş olan yapımda, genç oyuncu Alp Akar‘ın yanında; Bahar Hacıbektaşoğlu, Sibel Melek Arat, Egemen Almacı, Mert Erdoğdu, Mehmet Halil Çelik, Samet Sevtekin, Miraç Çelen, Özgür Dereli ve Burhan Yıldız rol aldı.

ALTIN PORTAKAL’DAN DA ÖDÜL ALDI

Yönetmen Ahmet Toklu’nun ilk uzun metrajlı filmi olan Pota ayrıca bu sene Antalya Film Festivali’nde “Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü”nü de aldı.

Filmde şunlar anlatılıyor: Rusya’ya çalışmaya giden babası uzun süredir para gönderemediği için Ahmet, okul saatlerinin haricinde, yaşamını sürdürdüğü fakir mahallenin yanında bulunan lüks ve güvenlikli sitedeki markette iş bulur. Ahmet, sevdiği kız olan Kezban’ın, günün birinde okula basketbol eşyaları ile gelen Erhan’a duyduğu ilgiyi gördüğünde, basketbol oynama kararı alır fakat önemli bir problem bulunmaktadır. Mahallelerinde basketbol oynayabilecekleri potaları bulunmamaktadır. Ahmet söz konusu engeli ortadan kaldırmak üzere girişimlerde bulunur.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için Rehber Kitap

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için rehber kitap… Çiğdem Sez…