Ana Sayfa Haber Mevlana Konya’da Anıldı

Mevlana Konya’da Anıldı

2 dk okunur
0
0
119

Mevlana Konya’da anıldı… Mevlana Celaleddin Rumi… Konya… Tasavvuf… Mevlevilik… Mutasavvıf… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Mevlana

Mevlana Konya’da anıldı

Öğretileriyle bütün dünyada ilgi gören fikir adamı, mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi, ölümünün 748. yılında törenler ile anılıyor.

“Mevlana’nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri”nin ilk gününde “İrfan Vakti” yürüyüşü ile başlayan aktiviteler, Mevlana Kültür Merkezi’ndeki program ile sürdü.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Şeb-i Arus Etkinlikleri Açılış Programı’ndaki konuşmasında, insanlık sevgisini merkeze koyan gönül adamı Mevlana’yı 748’inci Vuslat yıl dönümünde andıklarını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Mevlana’nın sevgi ile hoşgörü güneşinin Konya’dan doğarak, bütün dünyayı asırlardır aydınlattığını ifade etti.

“İrfan Vakti” temasıyla düzenlenen törende, Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan’ın Tasavvuf Müziği Konseri’nden sonra Tasavvuf Tarihi Araştırmacısı ve Yazar Ömer Tuğrul İnançer “Mesnevi Sohbeti” gerçekleştirdi.

Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nca icra edilen “Mevlevi Ayini Şerifi” ile tamamlandı.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…