Ana Sayfa Haber TRT Yapımı Hafıza Belgeseli

TRT Yapımı Hafıza Belgeseli

3 dk okunur
0
0
75

TRT yapımı Hafıza belgeseli TRT Avaz’da yayımlanacak. Osmanlı Devleti’ni her yönüyle anlatacak olan yapım, devlet arşivlerindeki bilgiler ile hazırlanacak. “Hafıza” belgeseli ile Osmanlı her yönüyle ve gerçekçi olarak tanıtılmış olacak. Bu önemli haberi ayrıntıları Kitap Magazin‘de…

 

TRT Yapımı Hafıza Belgeseli

Sunuculuğunu Pelin Çift ile Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın yaptığı belgeselin birinci bölümü 11.06.2021 tarihinde,  saat 20.10’da izleyici ile buluştu.

Devlet arşivlerini inceleyerek, ilk elden öğrenilen bilgiler ışığında bir belgesel serisi hazırlayan TRT Avaz, bu belgesel serisiyle Osmanlı Devleti’ni doğru şekilde tanıtmayı amaçlıyor.

TRT iç yapımlar tarafından yapımı üstlenilen belgesel, “Devlet”, “Adalet”, “Fetih”, “Deniz Fatihleri”, “Savaş Ahlakı”, “Kanun Devleti”, “Millet Sistemi”, “İstihbarat”, “Darbe”, “Kutlu Yol”, “Cihan – Penah”, “Muavenet” ve “Merhamet” adlı on üç bölümden oluşuyor.

Sahasında uzman isimler ile ve tarihçi akademisyenler ile gerçekleştirilen röportajlarla desteklenen çekimlerde drama, sunum ve ikili anlatımlar kullanıldı. Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, Fatih Sultan Mehmet Camisi ve Topkapı Sarayı gibi tarihi mekanlarda yapılan drama çekimlerinde toplam 60 oyuncu ve 30 figüran rol aldı.

Belgeselin danışman ekibinde Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Togay Seçkin Birbudak, Devlet Arşivleri Başkanlığı Dış İlişkiler ve Tanıtım Dairesi Başkanı Cevat Ekici ve Personel ve Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Afşar yer alıyor.

Belgesel programı, her hafta cuma saat 20.30’da ekranlara gelecek.

 

  • Gölgeler İçinde Yapımına Los Angeles’tan Ödül

    TRT Ortak Yapımı “Gölgeler İçinde” filmi, Los Angeles’ta düzenlenen Güne…
Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…