Ana Sayfa Haber Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik: Bir Yerel Tarih Çalışması

Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik: Bir Yerel Tarih Çalışması

3 dk okunur
0
0
85

Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik: Bir yerel tarih çalışması… Loti Kitap… Fikri Şehribanoğlu… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik

Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik: Bir Yerel Tarih Çalışması

Loti Kitap yerel tarih çalışmalarına yeni bir kitapla katkıda bulundu. Fikri Şehribanoğlu’nun, babasının yaşamış olduğu olayları, sözlü tarih çalışmalarında olduğu gibi aklında kaldığı kadarıyla aktaran yazar, Van’da, Ermenilerle yöre halkı arasında gerçekleşen sorunları ortaya koyuyor.

Tanıtım bülteninden…

“Yatakları indirip sermeye başladığımızda, ev sahibi kadının tekrar içeri girerek, hızla gidip sandığın üzerine oturması dikkatimi çekti. Kadını sandığın üzerinden kaldırmaya çalıştım. Kadın feryat figan ediyor, içinde özel eşyalarım, ziynetim var diye ağlıyor. Kadın inatlaştıkça ben daha fazla şüphelendim ve sonunda kadını sandığın üzerinden çekip sandığı açtığımda içinde saklanmış bir Ermeni olduğunu gördük.

Kadının yüklükteki yatakları erken sermemesinin nedeni, gecenin geç saatinde yatakları serip bizler derin uykuya geçtikten sonra sandıktaki Ermeni erkeğin, karanlıkta sandıktan çıkıp bizleri boğazlamak istemesiydi. Hemen diğer evlerde kalan kafiledeki arkadaşlara durumu anlatıp, çok dikkatli olmalarını ve her evde birilerinin nöbet tutması gerektiğini söyledim.”

Fikri Şehribanoğlu’nun yazdığı ve bir dönemin belgesi niteliğindeki bu kitapta, 1915 yılında Rusların Van’ı işgalini, bir ailenin yaşadıkları bağlamında anlatılıyor. Kitap, gerçek bir öyküden yola çıkılarak, birinci elden hatıralarla yazıldığı için o dönemin olaylarına ışık tutacak bilgiler içeriyor.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…