Ana Sayfa Haber Suveyda Filminin Galası Yapıldı

Suveyda Filminin Galası Yapıldı

2 dk okunur
0
0
33

Suveyda filminin galası Kayseri’de yapıldı. Harf devriminden sonra hafız olmakta zorluk yaşayan çocuğun öyküsünü anlatan “Suveyda” filminin galası, çekimlerinin yapıldığı Kayseri’de gerçekleştirildi. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Suveyda Filminin Galası Yapıldı

Suveyda filminin galası yapıldı

Anadolu Ajansı‘nın haberine göre Bir alışveriş merkezindeki sinema salonunda yapılan galaya sanat dünyasındaki kişilerin yanında Suveyda’nın yönetmeni, yapımcısı, oyuncularla çok sayıda film sever katıldı. Yönetmen Mesut Uçakan’ın belirttiğine göre yerel yetkililer filme ciddi şekilde destekler vermiş.  Mesut Uçakan, filmin senaryosu ile alakalı şunları belirtti:

“Suveyda filmi, 1930’lu yıllarda harf devrimi sonrası hafız olmaya çalışan 11 yaşındaki ergen bir çocuğun sıkıntıları, dramları ve çileleri üzerine kurulu. Bunu beyaz bir güvercinle kurduğu dostluk çerçevesinde, kuş dili öğrenme çabaları çerçevesinde anlatmaya çalışıyoruz. Metanetli bir döneme dokunuyoruz. İlk defa Türk sinema tarihinde harf devrimine uzanıyoruz. O dönemde bunun millete verdiği sıkıntıları, acıları ve bir kimlik savaşını nispeten gündeme getirmeye çalışıyoruz. Gençlik bunlardan haberdar olsun derdindeyiz. O dokunulmayanlara biraz dokunulup konuşulsun artık derdindeyiz. Bunu çok popülist ve para kazanalım diye yapmadık. Hiçbir filmimde böyle bir niyet gütmem. Yakın tarihimize dikkat çekilsin diye yaptık. Bundan sonrasında seyirci ne diyecek onu göreceğiz.”

Suveyda, hafız olmak isteyen Hadim’in çabasını konu alıyor.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…