Ana Sayfa Haber Pandemic Balesi Antalya’da Sahnelenecek

Pandemic Balesi Antalya’da Sahnelenecek

5 dk okunur
0
0
18

Pandemic balesi Antalya’da sahnelenecek… Antalya Devlet Opera ve Balesi ‘Pandemic’ balesini sahneleyecek… Detaylar Kitap Magazin‘de…

pandemic-balesi

Pandemic Balesi Antalya’da Sahnelenecek

Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), Covid-19 salgınındaki kahramanlar olan sağlık çalışanlarına ithaf edilen “Pandemic” adlı baleyi 25 Kasım’da tekrar sanatseverlere sunacak.

Antalya Devlet Opera ve Balesi‘den gerçekleştirilen açıklamaya göre, pandeminin başından günümüze dek geçen zaman diliminin sanatsal bir yapıya dönüştürülüp seyirci ile buluşturulması bakımından önem taşıyan yapıtın libretto ve koreografisi Armağan Davran ile Volkan Ersoy’a ait.

İlk defa orkestra eşliğinde sahnelenecek yapıtta, Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasını şef Zdravko Georgiev Lazarov yönetecek. Bach, Vivaldi ve Handel’in müzikleri ile sunulacak eserde Emre Akyurt anlatıcı olacak.

Dijital efektle ve özel tasarlanmış video görüntüleri ile desteklenen yapıtta, dekor ve kostümler Çağda Çitkaya, ışık tasarımıysa Mustafa Eski imzasını taşıyor.

“Pandemic”te, Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Iaroslava Volkova, Tolga Burçak, Müge Öğüt, Yağızhan Danış, Derya Tokgöz, Volkan Altunel, Milina Fidan, Burak Özbek, Seda Manaz, Umut Çaltekin, İlayda Binzet ve Artur Ivanov sahne alacak.

Pek çok bakımdan ilklerin sahneye taşındığı bale, kaçıran veya tekrar izlemek isteyen sanatseverler için 25 Kasım saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde yeniden beğeniye sunulacak.

Tablo 1
Hayatın hızlı temposu içerisinde koşturan insanlar, özgürce diledikleri gibi herhangi bir kısıtlama olmadan yaşamlarına devam ediyorlar. İşe, eve, sosyal hayatlarına yetişmeye çalışıyorlar.

Tablo 2
Bir anda bir haber duyuyorlar uzaklardan. Kimse umursamıyor ya da tehlikenin boyutunu kestiremiyorlar, hayatın akışını bozmadan devam ediyorlar ama artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sözü herkesin hayatını donduruyor.

Tablo 3
Yeni hayat, kısıtlamalar, zorunlu mesafeler, korku, endişe, bekleyiş içine kapanıyor herkes. Sevdiklerinden ayrılıyorlar, birey aileden, aile toplumdan, toplumlar birbirlerinden uzaklaşıyor. Yasaklar, zorunlu ayrılıklar…

Tablo 4
Yeni dünya… Sanal yaklaşmalar… Dijital dünyada birleşiyor herkes. Sanki herkes yanında ama bir o kadar uzak. Gerçekliğinden uzak yakınlaşmalar… Özlem artıyor her şeye herkese.

Tablo 5
Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, sarılamıyor, koklayamıyor, birleşemiyor insanlar. Ama sınırları aşanlar, kuralları delenler sabırla bekleyenlerin kabuslu rüyası olmaya başlıyorlar. Korkulanlar gerçek oluyor. Dikkatsizlik, vurdumduymazlık kötü haberleri getiriyor peşi sıra.

Tablo 6
Yanı başına kadar geliyor en istemediğin şey. Ölümle karşı karşıyasın hiç beklemediğin anda. Umutla başa çıkmaya çalışıyor insan, gücünü iradesini kullanıp meydan okuyor ölüme.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…