Ana Sayfa Haber Pandemi Döneminde Çocuk Olmak Yarışmasının Sonucu

Pandemi Döneminde Çocuk Olmak Yarışmasının Sonucu

7 dk okunur
0
0
249

Pandemi Döneminde Çocuk Olmak… Bilgiyolu Kültür Yayınlarının 2020 sonbaharında başlattığı ”Pandemi Döneminde Çocuk Olmak” başlıklı yarışma sonuçlandı. Proje editörlüğünü, aynı zamanda yayınevi editörü de olan sevgili Prof. Dr. Necdet Neydim’in yapmış olduğu ve çok kıymetli jüri üyelerinden oluşan yarışmanın sonuçları Kitap Magazin’de…

Pandemi döneminde çocuk olmak yarışması sonuçlandı

Bilgiyolu Kültür Yayınlarının düzenlediği yarışma, iki ayrı yaş kategorisinde gerçekleşti: 6-8 ile 8 yaş üstü. 6-8 yaş arasındaki çocuklardan ödül kazananlar:

  • Birincilik Ödülü, Anneannemin Defteri başlıklı metniyle Yasemin Yılmaz Yüksek
  • İkincilik Ödülü, Kırmızı Kapüşonlu Kız başlıklı metniyle Melisa Ayşegül Çal
  • Üçüncülük Ödülü, Pandemi Günlükleri başlıklı metniyle İpek Ortaer Montanari

Bütün bunlara ek olarak dördüncü ve beşinci olan öğrencilere mansiyon verildi:

  • Evimizin İçindeki Lunapark başlıklı metniyle Savaş Ünlü dördüncü
  • Çılgın Ninem başlıklı metniyle Emin Eser beşinci

8 yaş üstü öğrencilerden ödül kazananlar şöyle:

  • Birincilik Ödülü, Kalemin Fısıltısı başlıklı metniyle Buket Çetin
  • İkincilik Ödülü, İtinalı Karantina başlıklı metniyle Serhan Ok

Üçüncülük Ödülü, Bilgi Adası başlıklı metniyle Serkan Erden

8 yaş üstü öğrencilerden dördüncü ve beşinci olup da mansiyon kazanan öğrenciler ise şunlar:

  • Hokus Pokus Karamelus başlıklı metniyle Ebru Köfter dördüncü
  • Küçük Bir Tavsiye başlıklı metniyle Muradiye Taplı beşinci

Yayınevi, bu yarışmayla çocuk edebiyatına çok önemli bir katkıda bulundu. Özellikle pandemi döneminde durağanlaşan edebiyata çocukların ürünlerini kazandırmak hem geleceğin yazarlarını yetiştirmek hem de edebiyata ilgi uyandırmak açısından çok önemli. Yayınevi basın bildirisinde yarışmayla şunları amaçladıklarını ifade ediyor: “Çocuk edebiyatına yeni kalemler kazandırmanın yanında, oluşturduğumuz başlıkla pandemi döneminde yazarların çocuğa bakışına yönelik çeşitli çalışmaları da inceleme ve değerlendirme fırsatı bulduk. Yayınevi olarak çocuğa olan yaklaşımımızın gerektirdiği şekilde buyurgan bir didaktizmden uzak, onu kendi dünyasında özgür bir birey olarak kabul eden içeriklerle çocuk edebiyatına yepyeni, nitelikli eserler kazandırmaya devam edeceğiz.”

Bilgiyolu Yayınları Hakkında

Yayıncılıkta 25. yılını dolduran ve bugüne dek on binlerce çocuğun eğitim hayatına katkı sunan Birey & Bilgiyolu Yayınları olarak çocuk ve gençlik edebiyatı alanında ülkemizin çocuklarını nitelikli yayınlarla buluşturmak ilkesiyle yeni ürünler yayınlamaya başladık. İlk ürünlerimizi 2019 sonbaharında yayımlayarak Türk ve dünya edebiyatından seçme öykü ve romanlarını siz kitapseverlerin beğenisine sunduk. Bilgiyolu Kültür Yayınları olarak çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerine, hayal dünyalarına ve yetişkinlerle iletişimlerine katkı sunabilecek, içeriğiyle edebi zevklerini, çizim ve tasarımlarıyla görsel sanat bilinçlerini geliştirecek bir koleksiyon ile yola çıktık.

Bu yolculukta çağdaş, eşitlikçi, çocuk gerçeğini öne çıkaran, çocuğu birey olarak kabul eden ve ona yönelik metinlerde buyurgan bir öğreticilik içermeden, eğlendiren, düşündüren, aynı zamanda hayata özgür bir birey ve toplumsallaşmış bir varlık olarak hazırlanmasında köprü işlevi oluşturacak bu ilkeler doğrultusunda, çocuk ve gencimizi edebi ve estetik değer taşıyan kitaplarla buluşturmayı amaç edindik. Edebiyat dünyasında deneyimli bir ekiple, her yaştan çocuğa, Türk ve Dünya edebiyatının seçkin, yaratıcı, eğlenceli ve derinlikli eserlerini sunmak için çıktığımız bu yolculukta buluşmak dileğiyle…

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…