Ana Sayfa Haber Nizami Gencevi Doğumunun 880. Yılında Anıldı

Nizami Gencevi Doğumunun 880. Yılında Anıldı

3 dk okunur
0
0
25

Nizami Gencevi doğumunun 880. yılında anıldı. Bütün dünyada bilinen Türk şairi ve düşünürü Nizami Gencevi doğumunun 880’inci senesinde, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfınca Şirvanşahlar Sarayı’nda yapılan bir organizasyonda anıldı. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Nizami Gencevi Doğumunun 880. Yılında Anıldı

Nizami Gencevi doğumunun 880. yılında anıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararnamesiyle 2021 senesi Azerbaycan’da “Nizami Gencevi Yılı” olarak ilan edildi. Fikir ve düşünce adamı Nizami Gencevi doğumunun 880’inci senesinde, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfınca Azerbaycan’ın başşehri Bakü’deki tarihsel Şirvanşahlar Sarayı’nda yapılan bir etkinlikle anıldı.

Vakfın başkanı Günay Efendiyeva, programda şunları söyledi:

“Büyük Azerbaycan şairi ve Türk dünyasının gururu Nizami Gencevi’yi doğumunun 880’inci yıldönümünde anıyoruz. Gencevi, 68 yıl yaşadı ancak onun bıraktığı miras ne 68 yıla, ne de 880 yıla sığmıyor. Gencevi hem günümüzün, hem de bütün zamanların çağdaşı ve öyle kalacak.”

Ardından Günay Efendiyeva Gencevi’nin değerinin tüm dünyada bilindiğini ekledi. Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov da konuşmasında, etkinlikten duyduğu memnuniyetten bahsederek vakfa teşekkür etti.

Toplantıda, şefliğini sanat yönetmeni Azerbaycan Halk Sanatçısı, Yalçın Adıgözelov’un yaptığı Dede Korkut Orkestrasınca Azerbaycan’ın ünlü bestecilerinin, Nizami Gencevi’nin şiirlerine kaleme aldığı eserler seslendirildi. Organizasyona devlet yetkilileri, büyükelçiler, milletlerarası kuruluşların temsilcileriyle kültür ve sanatın tanınmış isimleri dahil oldu.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için Rehber Kitap

“İnovatif ve Üretken Çocuklar Yetiştirmek” için rehber kitap… Çiğdem Sez…