Ana Sayfa Haber Institut français 2023 Çeviri Ödülü Tahsin Saraç Anısına Düzenleniyor

Institut français 2023 Çeviri Ödülü Tahsin Saraç Anısına Düzenleniyor

3 dk okunur
0
0
42

Institut français 2023 Çeviri Ödülü Tahsin Saraç Anısına düzenleniyor… Edebiyat ödülleri… Çeviri ödülleri… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Institut français 2023 Çeviri Ödülü

Institut français 2023 Çeviri Ödülü Tahsin Saraç Anısına düzenleniyor

Institut français’nin nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek ve çevirmenlik mesleğine hak ettiği değeri vermek amacıyla başlattığı Fransızca Çeviri Ödülü, bu yıl şair, öğretmen ve çevirmen Tahsin Saraç anısına düzenlenecek.

Başkanlığını INALCO Türkçe Kürsüsü Başkanı ve Actes Sud Yayınevi Koleksiyon Müdürü Timour Muhidine’in yaptığı Institut français Çeviri Ödülü Seçici Kurulu; Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Lâle Özcan, Hacettepe Üniversitesi Çeviri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Zeynep Oral, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve çevirmen Dr. Şilan Karadağ ve editör çevirmen Ayça Sezen’den oluşuyor.

Ankara Fransızca Öğretmenleri Derneği iş birliği ile “Genel” ve “Teşvik” adı altında iki ayrı kategoride verilecek Institut français Çeviri Ödülü’ne edebiyat alanında 17 Nisan 2021 – 30 Mart 2023 tarihleri arasında yayımlanmış çeviri eserler katılabilecek. Genel kategori ödülü 50.000 TL, jürinin önerisi ile verilebilecek olan Genç Çevirmen Teşvik Ödülü ise 30.000 TL olarak belirlendi. Başvurular 10 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilecek.

​Institut français Çeviri Ödülü 2021 edisyonunda Mahir Güven’in Grand Frère adlı romanını, Ağabey başlığıyla Türkçeleştiren Ebru Erbaş büyük ödüle, Genç Çevirmen Teşvik Ödülü’ne Yunus Çetin ve Onur Ödülü’ne ise 2022 Şubat ayında 79 yaşında yaşamını yitiren Aysel Bora layık görülmüştü.

Institut français Çeviri Ödülü 2022 edisyonunda Bernard Lahire’in Rüyaların Sosyolojik Yorumu adlı kitabını Türkçeye kazandıran Zuhal Karagöz büyük ödüle ve Roza Hakmen Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

​Institut français Türkiye 2022 Çeviri Ödülleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Müzeler Bayram Tatilinde Rekor Sayıda Ziyaretçi Ağırladı

Müzeler bayram tatilinde rekor sayıda ziyaretçi ağırladı. Milli Saraylar Başkanlığına bağl…