Ana Sayfa Haber Gölge Oyunu’yla İlgili Kaynaklar Toplandı

Gölge Oyunu’yla İlgili Kaynaklar Toplandı

2 dk okunur
0
0
84

Gölge Oyunu’yla ilgili kaynaklar toplandı… Gölge oyunu ile alakalı bilimsel çalışmaların künyeleri bir araya getirildi. Detaylar Kitap Magazin‘de…

Gölge Oyunu

Gölge Oyunu’yla ilgili kaynaklar toplandı

Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Nezaket Özdemir Bircan’ın hazırladığı “Türk Gölge Oyunundan Kalan Yazılı Miras” eserinde 1921 yapıta dair bilgiler bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde bulunan Karagöz gölge oyunuyla alakalı dünya çapında gerçekleştirilen akademik faaliyetlerin künyelerinin bir araya getirildiği kaynakça bilim adamlarının işini kolaylaştıracak.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Karagöz ve Kukla Oyunları Uygulama ve Araştırma Merkezince (KARAKUM) hazırlanan uluslararası proje kapsamında, Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Nezaket Özdemir Bircan tarafından “Türk Gölge Oyunundan Kalan Yazılı Miras” adlı bir kaynakça kaleme alındı.

Türkçe ve İngilizce tek eserden oluşan kaynakçada, gölge oyunuyla ilgili 1921 eserin bilgilerinin yanı sıra Karagöz sanatının nasıl bir yöne evrildiğini anlatan değerlendirme yazısı yer alıyor.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…