Ana Sayfa Haber Cengiz Hortoğlu Yazdı: Korona Virüs Günlerinde Kitapların Önemi

Cengiz Hortoğlu Yazdı: Korona Virüs Günlerinde Kitapların Önemi

10 dk okunur
0
0
733

Hukuk alanındaki çalışmalarının yanı sıra yazmış olduğu kitaplarla okurların büyük beğenisini kazanan Avukat-Yazar Cengiz Hortoğlu Kitap Magazin okurları için yazdı: Korona Virüs Günlerinde Kitapların Önemi

Korona Virüs Günlerinde Kitapların Önemi

İnsan beyni değirmen taşına benzerİçine yeni şeyler atmazsanızkendi kendini öğütür durur.” İbn-i Haldun

Bir okurum “Hayatım boyunca ilk kez evde bu kadar uzun süre kaldım, akşama kadar ya televizyon izliyorum ya da sosyal medyada geziniyorum, ama bu yetmiyor, bu nedenle de eşimle sabah akşam tartışıyoruz. Moralim çok bozuk, bu gidişle eşimle de boşanacağız,” diyor.

Tehlikeli bir salgınla karşı karşıyayız.

Elbette zorunlu olmadıkça evden çıkmamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Salgını önlemenin en etkili yolunun bu olduğunun farkındayız.

Bu durumun ne kadar süreceğini de bilemiyoruz.

Peki ne yapmalı?

Evde kaldığımız bu günler belki de yeni alışkanlıklar edinmek için bir fırsat yaratıyor.

Ben evde kaldığım bu günlerde bırakın sıkılmayı akşamın nasıl olduğunu dahi anlayamıyorum. Öncelikle yüzlerce kitabımın olduğu kütüphanemi düzenledim. Kitapları konularına göre ayırdım. Bu iki günümü aldı.

Her sabah, spor ve meditasyondan sonra, evden işe gider gibi çalışma odama geçiyorum. Her gün dört saatimi yazmaya, üç saatimi de okumaya ayırıyorum. İki saat de bahçeyle uğraşıyorum. Eşimle sadece, yemeklerde ve çay-kahve molalarında bir araya geliyoruz.

Değerli okurum bu günler elbette geçecek, önemli olan geçmişe dönüp baktığımızda bu günleri nasıl geçirdiğimizle kendimize sorduğumuz sorulara ne yanıt vereceğimizdir.

Bazı insanlar, “Ben o dönemde sıkılıp durdum, ev ahalisi ile de sürekli tartıştım, hiçbir şey yapmadım,” diyecek, bazıları da “Dolu dolu yaşadım, alışkanlarım değişti, onlarca kitap okudum,” diyecekler.

Ben bu dönemin, özellikle kitap okuma alışkanlığını arttıracağına inanıyorum. Çünkü kitaplar bize sadece bilgi vermez, aynı zamanda hayal gücümüze, yaşama sevincimize, hayatın anlamını çözmemize de pusula olur. Kitaplar hayata açılan pencerelerdir.

Okuyan insan sıkılmak yerine hayattan keyif alır, yeni bilgiler edinir. Ancak sadece bilgi de edinmez aynı zamanda bilgeleşir. Dünyaya ve yaşama dair bakış açısı değişir.

Akşam yatağa girdiğinde kendini daha huzurlu ve daha mutlu hisseder. Çevresine empatiyle yaklaşır. Öğrendiği her bilgi, merak duygusunun daha da zenginleşmesini sağlar. Hayattaki asıl mucizenin kitaplar olduğunu anlar. Zihni yeni bilgilerle donanacağı için anlamsız kaygılar ve geçmişe dair pişmanlıklar yaşamaz. Her yanıyla hayatı sorgulama alışkanlığı edinir.

Arkadaşlarıyla sohbet ederken konu sıkıntısı çekmez.

İşte ilerde, “Korona günlerini bomboş ve endişeyle geçirdim,” dememeniz için size önerim hemen elinize bir kitap alın.

Kitap seçiminin doğru yapılması koşuluyla, kitap okuma alışkanlığı hayatı dolu dolu yaşamın en önemli ve ilk adımıdır. Kitap okuyan biri kendini asla yalnız hissetmez. Çünkü kitap aynı zamanda yakın bir dost ve çok değerli bir arkadaştır.

Cengiz Hortoğlu

 

Cengiz Hortoğlu Kimdir?

Cengiz Hortoğlu Gaziantep’te doğdu.

İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. 1993-2014 yılları arasında avukat olarak çalıştı. Halen danışmanlık yanında Milliyet.com.tr’de köşe yazarlığı yapmaktadır.

Sağlık hukuku, iletişim, insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları gibi birçok toplumsal sorunun çözümü için yaptığı araştırmalar ve görüşleri, röportaj, yazı dizisi, makale olarak yazılı ve görsel basında yayınlandı.

Bireylerin başarıları ve mutlulukları üzerine araştırma ve çalışmalar yaptı. Programlara katıldı ve yazılar yazdı.

3 yıldan fazla bir süre Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı.

8 yıl süreyle Sayın Esra Ceyhan tarafından sunulan programın danışmanlığını yaptı.

Show TV’de yayınlanan “Karar Anı” isimli programın danışmanlığını yaptı.

Flash TV’de 2 yıla yakın bir süreyle “Bakış Açısı” isimli haftalık programı hazırlayıp sundu. Bu programda, toplumun başarılı ve örnek insanlarının yaşam öyküleri yanında toplumsal sorunların çözümüne yönelik konular işlendi.

Çok sayıda televizyon programının danışmanlığını yaptı.

Star TV’de yayınlanan ve Sayın İnci Ertuğrul tarafından sunulan “İnci Ertuğrul Sizin Sesiniz” adlı programın danışmanlığını yaptı.

Bunların dışında çok sayıda televizyon programında görev aldı.

İnsan hakları, kadın hakları ve kişisel gelişim gibi konularda çok sayıda panel ve konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Bugün hala, çok sayıda sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışmaktadır.

Sağlık hukuku, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, başarı, mutluluk, evlilik, aile, ilişkiler, kariyer planlama, motivasyon, işyerinde verimli çalışma gibi konularla ilgili olarak panel ve seminerlere konuşmacı olarak katılmaktadır.

Kitapları detaylı incelemek ve satın almak için tıklayınız!

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…