Ana Sayfa Haber Burcu Karadaş Yazdı: Karantina Gemisiyle Bir Hayal Yolculuğu

Burcu Karadaş Yazdı: Karantina Gemisiyle Bir Hayal Yolculuğu

6 dk okunur
0
0
808

Yazmış olduğu çocuk kitaplarıyla genç okurların büyük beğenisini kazanan yazar Burcu Karadaş, Kitap Magazin okurları için yazdı: Karantina Gemisiyle Bir Hayal Yolculuğu

Karantina Gemisiyle Bir Hayal Yolculuğu

Yaşam denen kartopunu, hep bir yerlere yetişme telaşımızın olduğu bir dünyada yirmi dört saatlik bir zamana sığdıramadık. Bazılarımız okula, bazılarımız işe, bazılarımız da hayata geç kaldı. İşte bu minicik virüs, zamanı durdurdu. Okumak isteyip de okuyamamaktan şikâyet ettiğin o kitapları düşün. İzlemediğin filmleri, gezemediğin sokakları… Sahilde arkadaşlarınla oynadığın o voleybol topu gelsin aklına. Birbirinize sarılıp fotoğraf çektirdiğiniz bir sürü güzel gülüş.

Karantinayı bir gemiye benzetiyorum ben. Herkesin çıkmak istediği bir tür hayal yolculuğu… Bu gemiden bir gün ineceğimizi biliyoruz ve burada geçirdiğimiz zamanın yaratıcısı biziz. Elinize aldığınız bir kitap, sizi beklemediğiniz bir limana götürebilir. İstediğiniz kişilerle oranın keyfine varabilirsiniz. Zihninizin anahtarını çevirmesi için fırsat verin. Aklınızın odaları nefes alsın. Belki sizin hiç uğramadığınız düşünceler yerini başkalarına bırakır.

Dünyaya çocuk gözleriyle bakabilmek için bir fırsat bu. Tom ve Jerry’i izlediğimiz bir Pazar kahvaltısı gibi geçiyor her günümüz. Kaç kişiye kendi çocukluğuna dönme fırsatı verebilir ki bu hayat. Çocuklarınızın pembe gözlükleri yok mu hayata karşı? Neden onlarla birlikte güneşe bakmıyorsunuz. Bir filmin içindeki ormanda gezindiğinizi hayal edin. Rüzgâr okuduğunuz kitabın sayfalarını çevirsin. Umutla doldurun odalarınızın içini. Rengârenk el izleriyle boyayın. Siyahtan başka renklerde olduğunu hatırlatsın bu hayat size.

Sizin mucizeniz çocuklarınız. Onlara karantina gemisiyle çıkabilecekleri bir yolculuk hediye edin, içinde sizlerin de olacağı. Beraber kitaplar okuyun. Size anlatsınlar. Kurdukları o güzel dünya, kendi gerçekleri olabilir. Her satırla birlikte sadece hayal etmeyecekler, düşünmeye, sorgulamaya da başlayacaklar. Bazen okudukları bir masal ya da heyecan dolu bir macera, yaratıcı düşünmelerini sağlayabilir.

Kabul ediyorum. Odalarını toplamalarına benzemiyor dikkatlerini bir yere çekmek. O yüzden kendilerinin seçimiyle içinde faydalı, öğretici bilgilerin olduğu bir kütüphane oluşturmalısınız. Çocuklarımız birer birey. Bir kitabın içinden alacağı dersi ve öğreneceklerini ancak onlar bilebilir. Biz onlara bu kapıları açarız. Aklının ve duygularının kıvrımında nereye gideceklerine onlar karar verirler. Kaliteli zaman geçiremiyoruz dediğiniz o numaraya onlarla birlikte yapacağınız okuma saatleriyle ulaşırsınız.

Şimdi Karantina gemisiyle rotanızı belirleyin. O hayali yolculuk, sizi birbirinize daha da yakınlaştıracak. Kitap okuyun. Evde kalın. Ama zihniniz, sizinle beraber dolaşsın. Gemiden indiğimizde cebimizde yepyeni bilgilerle hayata karışalım. Bakarsınız aynı limanda buluşuruz çocuklar.

O zamana dek kitapla kalın.

Burcu Karadaş Kitapları

 

Kitapları detaylı incelemek ve satın almak için tıklayınız!

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze İçin Konser

İstanbul Üniversitesi’nden Gazze için konser… Üniversitenin Devlet Konservatuv…