Ana Sayfa Haber Cengiz Hortoğlu Yazdı: Aşk Evliliği Mi?

Cengiz Hortoğlu Yazdı: Aşk Evliliği Mi?

9 dk okunur
0
0
1,094
Aşk evliliği mi

Hukuk alanındaki çalışmalarının yanı sıra yazmış olduğu kitaplarla okurların büyük beğenisini kazanan Avukat-Yazar Cengiz Hortoğlu Kitap Magazin okurları için yazdı: Aşk Evliliği Mi?

Aşk Evliliği Mi?

Korona günlerinde yalnız yaşamanın zorluğunun bir kez daha hem de net olarak anlaşıldığını bana gelen maillerden görüyorum.

Bir kadın okurum, “Korona günlerinde sürekli evdeyim, bu nedenle hayatımla ilgili uzun uzun düşünme fırsatı buldum. Yıllardır evlenmemekle hata yapmışım. Yalnız yaşamanın zorluğunu gördüm. Neredeyse evdeki eşyalarla konuşmaya başlayacağım. Evlenmek ve bir yuva kurmak istiyorum. Evlenmeye kararlıyım, sizce aşk evliliği mi yoksa mantık evliliği mi yapmalıyım? Doğru olan nedir?” diye soruyor.

Bence doğru, evliliğinize yüklediğiniz anlamın içinde gizli…  Bunun farkında olup buna göre seçim yaparsanız çok daha mutlu olursunuz.

Siz evliliği ne olarak görüyorsunuz? Bir son mu, bir başlangıç mı? Bir özgürlük mü, pranga mı? Hayatınızı garantiye alacağınız bir sosyal güvence mi? Bir şarkı mı bir meledi mi?

Siz, “Ben aşksız yaşayamam, hangi yaşta olursam olayım, eşimle deniz kıyısında el ele yürümek istiyorum, yemeklerimizde mum ışığı olsun,” diyorsanız elbette aşk evliliği yapmalısınız.

Yok eğer, “Birlikte çalışır, çok para kazanırız, daha da zengin oluruz,” Ya da “Onun çok parası var, aşk da neymiş,” derseniz, sizin için mantık evliliği daha doğru demektir.

Elbette aşk evliliği ile mantık evliliğini birbirinden ayıran derin bir çizgi yok.

Bir de farklı bir bakış açısıyla, evlenirken, mantıkla aşkı dengelemek isteyenler olabilir.

Siz kendi evlilik tanımızı yapın ve bunu evleneceğiniz kişiyle paylaşın. Onun evliliği nasıl tanımladığını, evlilik tanımlarınızın örtüşüp örtüşmediğini görmeye çalışın.

Tanımlar, kavramlara yüklenen anlamlar ve benzetmeler yaşamın her alanında olduğu gibi evlilikte de çok önemlidir.

Evlilik kavramına yüklediğiniz anlam ve getirdiğiniz tanımlar ve de bu tanımları gerçek hayata ne kadar yansıtabildiğiniz, evliliğinizde mutluluğunuzu önemli ölçüde belirler.

Elbette müstakbel eşinizin de evliliğe bakış açısının sizin tanımlarınızla örtüşmesi gerekir.

Benim bakış açımı öğrenmek istiyorsanız aynen şöyle:

“Bana göre evliliğin yüzde doksanı aşk ve sevgidir. Aşkın ve sevginin olmadığı birlikteliklerde mutlu olmanın daha zor olduğunu düşünüyorum.

Cengiz Hortoğlu

 

 

Cengiz Hortoğlu Kimdir?

Cengiz Hortoğlu Gaziantep’te doğdu.

İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. 1993-2014 yılları arasında avukat olarak çalıştı. Halen danışmanlık yanında Milliyet.com.tr’de köşe yazarlığı yapmaktadır.

Sağlık hukuku, iletişim, insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları gibi birçok toplumsal sorunun çözümü için yaptığı araştırmalar ve görüşleri, röportaj, yazı dizisi, makale olarak yazılı ve görsel basında yayınlandı.

Bireylerin başarıları ve mutlulukları üzerine araştırma ve çalışmalar yaptı. Programlara katıldı ve yazılar yazdı.

3 yıldan fazla bir süre Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı.

8 yıl süreyle Sayın Esra Ceyhan tarafından sunulan programın danışmanlığını yaptı.

Show TV’de yayınlanan “Karar Anı” isimli programın danışmanlığını yaptı.

Flash TV’de 2 yıla yakın bir süreyle “Bakış Açısı” isimli haftalık programı hazırlayıp sundu. Bu programda, toplumun başarılı ve örnek insanlarının yaşam öyküleri yanında toplumsal sorunların çözümüne yönelik konular işlendi.

Çok sayıda televizyon programının danışmanlığını yaptı.

Star TV’de yayınlanan ve Sayın İnci Ertuğrul tarafından sunulan “İnci Ertuğrul Sizin Sesiniz” adlı programın danışmanlığını yaptı.

Bunların dışında çok sayıda televizyon programında görev aldı.

İnsan hakları, kadın hakları ve kişisel gelişim gibi konularda çok sayıda panel ve konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Bugün hala, çok sayıda sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışmaktadır.

Sağlık hukuku, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, başarı, mutluluk, evlilik, aile, ilişkiler, kariyer planlama, motivasyon, işyerinde verimli çalışma gibi konularla ilgili olarak panel ve seminerlere konuşmacı olarak katılmaktadır.

Kitapları detaylı incelemek ve satın almak için tıklayınız!

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim Tarihleri Arasında

Boğaziçi Film Festivali 18-25 Ekim tarihleri arasında… Boğaziçi Kültür ve Sanat Vakf…