Ana Sayfa Haber Bir Psikiyatristin Sinema Defteri: Aslı Aktümen’in Yeni Kitabı

Bir Psikiyatristin Sinema Defteri: Aslı Aktümen’in Yeni Kitabı

5 dk okunur
0
0
187

Bir Psikiyatristin Sinema Defteri: Aslı Aktümen’in yeni kitabı… Film çözümlemeleri… Filmlerdeki psikolojik unsurlar… Bir uzmanın gözüyle filmler… Detaylar Kitap Magazin’de…

bir-psikiyatristin-sinema-defteri

Bir Psikiyatristin Sinema Defteri: Aslı Aktümen’in yeni kitabı

Aslı Aktümen’den yeni kitap… Bir Psikiyatristin Sinema Defteri… Uzman Psikiyatrist Aslı Aktümen, izlediği filmleri psikanalitik çözümlemesini de yapan bir yazar. Kendi alanında pek çok çalışmaya imza atmış olan yazarın kitabı Yediveren Yayınlarından çıktı.

Basın bülteninden

Filmlerin başlama anının, uykuya geçme anıyla eş olduğu söylenir. Işıklar kapandığında, karanlığın içinden bilmediğimiz bir dünyaya geçerek, kayboluruz. Görünmeyeni gösteren bu büyülü yolculuğun adı “film seyretmektir.”

Film boyunca yaşanan süreç aynı zamanda terapötik bir süreçtir. Çünkü filmler ruhsallığımızın en derinine inerek, onu değiştirme gücüne sahiptirler. İnsanın içinde duran ama fark etmediği şeyleri ortaya çıkartarak, “onunla yüzleştirirler.”

Bu yüzden her film seyircisi, seyrettiği her filmle sadece kendisine ait ve bir daha tekrarlanamaz, her seferinde yeniden tasarlanan özel bir ilişki kurar.

Aslı Aktümen de iyi bir sinema izleyicisi. Üstelik bir hekim ve psikiyatrist. Bu kez kendisi uzanmış divana. Kapatıp gözlerini yavaşça, geçmişle gelecek arasında, hayalle gerçek arasında ve ışıkla karanlık arasında gidip geliyor. Bize seyrettiği filmlerden söz ediyor.

Aktümen’in yazıları içimizdeki sinema hevesini ateşlemek ve yeni ilham kapılarını açmak için birebir. (Ercan Kesal)

Uzun yıllar boyunca psikiyatri ve sanat alanında yapmış olduğu çalışmalarla adından söz ettiren Uzm. Dr. Aslı Aktümen’in kaleminden, insan ruhsallığında farklı izler bırakan on beş film ve dizinin psikolojik çözümlenmesi bu kitapta. The Truman Show’dan Black Mirror’a, Masumiyet’ten Yozgat Blues’a, Umut Işığım’dan Game of Thrones’a kadar birçok yapımın psikolojik analizlerini merak ve ilgiyle okuyacaksınız…

Aslı Aktümen kimdir?

Psikiyatrist ve Psikoterapist olarak çalışan Uzm. Dr. Aslı Aktümen; İzmir Odağ Vakfı’ndan Psikanalitik Yönelimli Psikoterapist eğitimi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık eğitimi, aynı zamanda İstanbul Psike Vakfı’nda 2,5 yıl Bireysel Psikanaliz ve Harvard Tıp Fakültesi Dr.Frank M. Dattilio’dan Aile ve Çift Terapisi eğitimi almıştır. 2011 yılından itibaren çeşitli kongre ve toplantılarda sanat ve psikiyatri birlikteliği üzerine sunumlar düzenlemiştir. Psikodinamik film yorumları, biyografi çalışmaları, etkileşim odaklı grup terapileri ve sinematerapi oturumları devam eden Aktümen’in yazıp yönettiği tiyatro oyunları ve özgün öykü çalışmaları bulunmaktadır. Psikeart ve Psikesinema dergilerinde aktif yazarlık yapmakta olup, kurucusu olduğu kliniğinde danışan görüşmelerine devam etmektedir.

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri 25 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde

21. Uluslararası Ankara Öykü Günleri bu sene   25 Mayıs – 1 Haziran 2024 tarihlerinde “Ken…