Ana Sayfa Haber Bir Adım Ötesi Suriye Kitabı Yayımlandı!

Bir Adım Ötesi Suriye Kitabı Yayımlandı!

8 dk okunur
0
0
641
bir adım ötesi suriye

Bir Adım Ötesi Suriye kitabı yayımlandı. Gazeteci Güngör Yavuzaslan’ın kaleme aldığı, Güvenlik Uzmanı-Yazar Abdullah Ağar’ın önsözünü yazdığı ‘’BİR ADIM ÖTESİ SURİYE’’ Eftalya Kitap’tan raflarda yerini aldı.

Bir Adım Ötesi Suriye

Bir saha çalışması olan kitap Suriye gerçeklerini analizler, gazeteci tespitleri ve yaşanmış öykülerle anlatıyor.
Kitabın önsözünde, “Arap baharının etkisiyle birçok ülkede olduğu gibi Suriye’de de önce protestolar başladı. Sonra silahlar kullanıldı. Süreç uzadıkça kriz kanlı bir iç savaşa evirildi.
Küresel, bölgesel ve devlet dışı aktörlerin katılımıyla Suriye sahası büyük devletlerin hesaplaşmasına sahne oldu. Suriye halkının çoğunluğunu oluşturan Müslüman bir kitlenin iktidara geleceği endişesiyle tüm zulümlere göz yumuldu. Kimyasal silahlar var şüphesiyle Irak’ı işgal edenler, işkencelerle, konvansiyonel ve kimyasal silahlarla yüz binlerce insanın katledilmesine rağmen Suriye rejimine karşı harekete geçmedi.
Geriye yıkılmış bir ülke, legalize edilmeye çalışılan terör örgütleri, katledilmiş yarım milyon insan, bir o kadar da engelli, yurdundan koparılan milyonlarca mülteci, on binlerce parçalanmış aile, binlerce yetim ve öksüz ile insan ölümlerinin haber değerini yitirdiği acımasızlık kaldı.
İşte Güngör Yavuzaslan böyle acımasız bir savaşa, acılara, dramlara ve olaylara yakından şahitlik etti. Bu kitap onun kaleminden çekilmiş bir Suriye fotoğrafıdır.”denilirken Abdullah Ağar ise önsözünde, “İşte Güngör bunları anlamaya ve anlatmaya çalışan biri.
Kendi imkân ve kabiliyetleriyle ve kendi kendini fonlamasıyla son derece güç koşullarda sahaya gidip sahada veri, bilgi, bağlantı ve muhakeme üretmeye çalışan biri.
Yani birilerinin, güç, menfaat ve etki odaklarının fonlamasıyla, onların bakış açışıyla durumu anlamaya ve anlatmaya çalışanlardan, yani sorunun parçası olanlardan değil.
Çözümün bir parçası olmaya çalışan biri.
Yani bütün doğru ve yanlışlarıyla o sadece Güngör Yavuzaslan.” dedi.

bir adım ötesi suriye

Güngör Yavuzaslan Kimdir?

Güngör Yavuzaslan 1974 tarihinde Bartın’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Bartın’da tamamlayan Yavuzaslan Üniversite eğitimini Zonguldak Karaelmas Üniversitesinde tamamladı. 1998 yılında Almanya’ya dil eğitimi için gitmiştir. Güngör Yavuzaslan 2001 yılından itibaren Bartın’da gazetelerde başlayan gazetecilik çalışmaları 2009 Şubat ayından itibaren Irak ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu alanında devam etti. Güngör Yavuzaslan’ın “Yükümüz Aşk” ve ‘’Kalemin Aydınlığında Bir Ömür-İ.Cemal Aliş’’ adlı iki eserin yanı sıra “Türk Dünyası ve Ortadoğu” üzerine bir çok araştırma ve projesi bulunmaktadır. Yavuzaslan’ın medya ve spor alanında bir çok örgütte başkanlık ve yöneticilik görevleri bulunmaktadır.Güngör Yavuzaslan 2010 yılından itibaren haber kanalları başta olmak üzere uluslararası haber kanallarında programlara katılmaktadır. Güngör Yavuzaslan’ın Yeni Birlik Gazetesi köşe yazarlığını yanı sıra Ajans Kıbrıs, Kırım Haber Ajansı gibi uluslararası yayın yapan medya kurumlarından yazılar yazarken bir çok Anadolu medyasında yazılarına yer verilmektedir. Kerkük’ün Sesi Gazetesi’nin yanı sıra Türk Dünyası ve Ortadoğu üzerine birçok çalışma, araştırma ve projesi bulunmaktadır. Kırım Haber Ajansı yapılanmasında görev alan Yavuzaslan Karadeniz Gazeteciler Federasyon’u yönetim kurulu üyesi, Gazeteciler Konfederasyon’u delegesi ve Bbaşkanlar konseyi üyesidir. Irak Türkmen Basın Konseyi üyesi olan Yavuzaslan Suriye Türkmen Medya Çalışma Gurubu ve Özgür Kudüs Medya Çalışma Gurubu kurmak için çalışmaktadır. Yavuzaslan Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneğinin (10 ÜLKEDE TEMSİLCİSİ OLAN) Genel Başkanı’dır. Güngör Yavuzaslan’ın medya ve spor alnında birçok örgütte başkanlık ve yöneticilik görevleri bulunmaktadır. Yavuzaslan https://www.turkhaber.net.tc sitesinin kurucusudur. Yavuzaslan’ın Yükümüz Aşk ve Kalemin Aydınlığında Bir Ömür adlı iki yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. Güngör Yavuzaslan’ın ulusal medya kanallarında yayınlarının yanı sıra sık alandan yaptığı yayınlar ile gündeme gelmektedir.Yeni Birlik Gazetesi yanı sıra 20’e aşkın Anadolu medyasında yazıları yayınlanmaktadır. Güngör Yavuzaslan’ın son kitabı BİR ADIM ÖTESİ SURİYE’dir.

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

Ferit Edgü Yaşamını Yitirdi

Ferit Edgü yaşamını yitirdi… Roman, öykü, şiir ve denemeleriyle tanınan 50 kuşağının…