Ana Sayfa Atölye Akademisyen Can Candan ile “Cinéma Vérité” Üzerine Söyleşi

Akademisyen Can Candan ile “Cinéma Vérité” Üzerine Söyleşi

4 dk okunur
0
0
33

Akademisyen Can Candan ile “Cinéma Vérité” üzerine söyleşi… Küratör Aslı Ildır… Per Film… Altyazı Sinema Dergisi… Detaylar Kitap Magazin‘de…

Akademisyen Can Candan ile “Cinéma Vérité” üzerine söyleşiAkademisyen Can Candan

Pera Film, Altyazı Sinema Dergisi iş birliğiyle, Aslı Ildır küratörlüğünde Cinéma Vérité: Kameranın Hakikati programını sunuyor.

Program kapsamında, 6 Ocak Cumartesi günü Güzel Mayıs film gösteriminin ardından, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan “Cinéma Vérité” üzerine konuşma gerçekleştiriyor.

Aslı Ildır moderatörlüğündeki söyleşide Candan, bir belgesel akımı olarak 1960’ların başında Fransa’da ortaya çıkan “Cinéma Vérité” (Sinema Gerçek) yaklaşımına dair tarihsel ve kuramsal bir çerçeve çizecek ve aynı dönem Kuzey Amerika’da ortaya çıkan “Direct Cinema” (Dolaysız Sinema) ile farkları üzerinden konuyu tartışmaya açıyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek konuşma ücretsizdir ve kapasite sınırlıdır. Rezervasyon alınmamaktadır.

Can Candan Hakkında
Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan, lisans derecesini ABD’de Hampshire College‘dan sinema-televizyon dalında; sanatta yeterlik (doktora seviyesi) derecesini de ABD’de Temple University’den film ve medya sanatları dalında aldı. 2000’e kadar ABD’de, sonrasında da Türkiye’de film ve medya sanatları konularında çeşitli üniversitelerde ve kurumlarda dersler verdi. 2000’de Türkiye’ye döndükten sonra önce İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, sonra Sabancı Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2007’de de Boğaziçi Üniversitesi’nin öğretim kadrosuna katıldı. Yönetmenliğini yaptığı uzun metraj belgesel filmler Duvarlar-Mauern-Walls (2000), 3 Saat (2008) ve Benim Çocuğum (2013) yurt içinde ve yurt dışında üniversitelerde, festivallerde, sinemalarda, televizyonlarda gösterildi, çeşitli ödüller kazandı ve halen filmlerin uluslararası alanda gösterimleri ve dağıtımları devam ediyor. Suncem Koçer ile birlikte derlediği Türkiye’de Kürt Belgesel Sineması kitabı 2016 yılında İngilizce olarak basılan Candan, bir yandan Türkiye belgesel sineması üzerine araştırmalarına ve kitap çalışmalarına devam ederken, bir yandan da dördüncü uzun metraj belgesel filmi Nükleer Alaturka üzerine çalışmaktadır.

 

Daha İlgili Makaleler Yükle
Daha Yükle Haber Servisi
Daha Fazla Yükle Atölye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanda fayda var!

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi Yayımlandı

11. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 2024 Sonuç Bildirisi yayımlandı… 5-6 Haziran 2024&#…